Ruszyła Szlachetna Paczka 2022. Każdy może pomóc: "Dobro to wynik dzielenia"

W sobotę 12 listopada wystartowała 22. edycja Szlachetnej Paczki. Tego dnia została uruchomiona baza potrzebujących rodzin, dla których wolontariusze zaczynają szykować paczki. W tym roku pomoc przed zimą i świętami uzyska 20 tys. potrzebujących osób.

22. edycja Szlachetna Paczka. Wybierz rodzinę, ogłoszona jest już baza potrzebujących

Akcja, pierwotnie miała objąć kilkadziesiąt niezamożnych rodzin mieszkających na jednym z krakowskich osiedli. Jej celem od początku było niesienie materialnej i mentalnej pomocy rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. 

W akcję co rok włączają się wolontariusze. Przygotowywana jest elektroniczna lista potrzebujących, która do ostatnich dni akcji będzie aktualizowana. W tym roku organizacja planuje pomóc 20 tys.potrzebującym. 

- Przemyślana pomoc materialna organizowana przez darczyńców trafi do rodzin podczas tzw. Weekendu Cudów, który odbędzie się 10 i 11 grudnia. To wyjątkowy moment w roku, kiedy potrzebujący otrzymują pomoc, czują się zauważeni i zyskują nadzieję na zmianę swojego życia — czytamy na stronie Szlachetnej Paczki.

Chcąc pomóc, należy zgromadzić rzeczy, które przez zgłoszone rodziny zostały wskazane jako najbardziej potrzebne. Wybranie konkretnej rodziny może być pierwszym krokiem do rozpoczęcia pomocy. Rodziny można znaleźć w całej Polsce.

Jak zrobić paczkę dla wybranej rodziny? "To proste, zbierz bliskich, kolegów z pracy czy szkoły"

Jak lokalnie włączyć się w akcję?

Najprościej jest odszukać w bazie rodzinę w swojej okolicy, sprawdzić czego potrzebuje i zawieźć te rzeczy w czasie Weekendu Cudów (10-11 grudnia) do wskazanego punktu.

Jak zrobić paczkę wspólnie z innymi?

- To proste! Zbierz bliskich, kolegów z pracy czy szkoły i wspólnie przygotujcie Szlachetną Paczkę, która stanie się realnym, skrojonym na miarę potrzeb wsparciem dla wybranej rodziny. (...) W ubiegłej edycji jedną Paczkę robiło średnio 31 osób. Przygotowując ją w gronie współpracowników, znajomych, domowników, dużo łatwiej jest przygotować mądrą pomoc, skompletować Paczkę i podzielić się z tymi, którzy mają w życiu gorzej — informuje portal Szlachetna Paczka. 

Masz pytania? Skontaktuj się ze Szlachetną Paczką

Przygotowując paczkę i włączając się w akcję, należy pamiętać o kilku kwestiach.

Pomoc ma trafić do konkretnych osób, które mają konkretne - zdiagnozowane potrzeby. W bazie rodzin, poza listą domowników znajdują się informacje, jakie produkty dla tej rodziny należy przyszykować. 

Mogą to być:

  • trwałe produkty spożywcze jak mąka, cukier, kasze, makarony, olej,
  • ubrania dla opisanych osób np. kurtka zimowa rozmiar L, dla 17-letniego chłopca o wzroście 178, czy buty na zimę dla 10-letniej dziewczynki rozm. 31,
  • meble i akcesoria domowe, bo komuś brakuje łóżka, a komuś innemu kołdry, 
  • sprzęt AGD, to szczególnie ważne, gdy rodzinie zepsuje się stara pralka czy lodówka,

Przekazywane rzeczy nie muszą być nowe, choć nowe buty sprawią dziewczynce czy chłopcu ogromną przyjemność. Jednak także te używane, ale w dobrym stanie i nie zniszczone, mogą jeszcze dobrze i długo służyć. 

W ramach darów nie wolno przekazywać produktów zniszczonych, czy zużytych. 

Na wszystkie pytania darczyńców odpowiadają wolontariusze pracujący w centrali akcji. Można się z nimi skontaktować.

  • Infolinia czynna jest 7 dni w tyg., w godz. 9:00-20:00: (+48) 12 333 78 00 
  • Adres email: darczynca@wiosna.org.pl

Źródło: Szlachetna Paczka

TOK FM PREMIUM