Chcesz mieć tani prąd w przyszłym roku? Nie przegap tych terminów!

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina na Twitterze, że zbliżają się terminy składania oświadczeń uprawniających do obniżenia ceny energii elektrycznej oraz wniosków o dodatki elektryczne. Przypominamy kto, gdzie i do kiedy powinien je złożyć. Określa to ustawa o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r.

Tani prąd dla firm - 785 zł za MWh dla podmiotów użyteczności publicznej i firm

Do 30 listopada 2022 r. należy składać oświadczenia uprawniającego do korzystania w 2023 r. z energii elektrycznej po cenie 785 zł za MWh.

Dokument powinni złożyć przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz podmioty świadczące podstawowe usługi użyteczności publicznej.

Oświadczenia można dostarczać w formie papierowej lub elektronicznej, podpisując je podpisem elektronicznym, lub podpisem zaufanym.

Zamrożone ceny energii 2023 - 693 zł za MWh dla gospodarstw domowych. Wniosek tylko w jednym przypadku

Z kolei gospodarstwa domowe będą mogły korzystać w 2023 roku z niższych cen prądu w wysokości 693 zł za MWh do limitu zużycia 2 MWh rocznie dla gospodarstwa.

Ceny do podanego limitu będą wyliczane automatycznie przez sprzedawców energii. Nie trzeba wobec tego składać żadnych wniosków.

Wnioski natomiast będą niezbędne, jeśli gospodarstwo domowe jest uprawnione do korzystania z wyższych limitów w 2023 roku, i będzie chciało z nich skorzystać. Ustalono następujące podwyższone limity:

  • 2,6 MWh rocznie, jeśli w gospodarstwie domowym żyje osoba niepełnosprawna,
  • 3,0 MWh rocznie, dla gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny oraz dla rolników.

W tym przypadku uprawnieni muszą złożyć oświadczenia. Szczegółowe informacje i wzory oświadczeń można pobrać u swojego dostawcy energii, a należy je złożyć do 30 czerwca 2023.

Dodatek elektryczny. Dopłata do bojlerów elektrycznych i pomp ciepła

Jak wynika z danych rządowych, niemal 1 milion rodzin korzysta z bojlerów elektrycznych.

Zarówno oni, jak i właściciele pomp ciepła wykorzystywanych do ogrzewania domów i wody, będą mogli skorzystać z tzw. dodatku elektrycznego. Wprowadziła go ustawa z 29 września 2022 o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku, w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

Jego wysokość jest zróżnicowana, w zależności od rocznego zużycia prądu:

  • 1000 zł, jeśli zużycie prądu w domu, w 2021 r wyniosło 5 MWh,
  • 1500 zł, jeśli przekroczyło 5 MWh.

Wnioski będzie można składać od 1 grudnia 2022 do 1 lutego 2023 w gminie właściwej dla miejsca zamieszkania. Dodatki będą wypłacone najpóźniej do 31 marca 2023 roku.

Źródło: Infor.pl

TOK FM PREMIUM