Opony zimowe obowiązek 2022. Kiedy zmieniać opony z letnich na zimowe?

W związku z nadchodzącą zimą, policja przypomina kierowcom o zmianie opon na zimowe. "Zimówki" znacząco poprawiają bezpieczeństwo jazdy, gdy temperatura w ciągu dnia spada poniżej 7 st. C.

- Jazda w okresie zimowym to zdecydowanie większe wyzwanie w porównaniu do lata. Pogarszający się stan dróg, nieustanna wilgoć i niskie temperatury, wystawiają kierowców na ciężką próbę. Podstawowym elementem, o który powinniśmy zadbać w tym czasie są właśnie odpowiednie opony – wyjaśnia rzecznik zakopiańskiej policji Roman Wieczorek.

Kiedy zmieniać opony na zimowe?

W Polsce nie ma przepisu, który nakazuje zmianę opon na zimowe, jednak większość kierowców decyduje się na zmianę ogumienia, stosownie do pory roku. Zimowe opony zapewniają zdecydowanie lepszą przyczepność na zaśnieżonej nawierzchni.

Czy w Polsce jest obowiązkowa zmiana opon na zimowe?

Polska należy do grona państw, w których nie ma obowiązku jeżdżenia w sezonie jesienno-zimowym na oponach zimowych. Kierowcy sami decydują, na jakim ogumieniu jeżdżą ich auta.

Ile powinna wynosić głębokość bieżnika opon zimowych?

Przed zmianą opon warto skontrolować głębokość bieżnika. Według przepisów minimalna dozwolona głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm, ale skuteczna zimowa opona musi posiadać przynajmniej 4 mm głębokości bieżnika.

Policja przypomina, że opony zaczynają tracić swoje właściwości po 6-7 latach od daty wyprodukowania, a po 10 latach kwalifikują się do bezwzględnej wymiany, nawet jeżeli wizualnie nie budzą zastrzeżeń.

Mandat za opony 2022. Czy opony zimowe są obowiązkowe?

Teoretycznie policja w Polsce nie ma możliwości ukarania kierowcy za brak opon zimowych. Jednak nie oznacza to, że kierujący pojazdem nie dostanie mandatu w ogóle, gdyż według aktualnych przepisów, może dostać mandat za zły stan ogumienia.

Mandat za brak opon zimowych. Za co dokładnie można dostać mandat?

W przypadku złego ogumienia, mandat można dostać za:

  • zużycie bieżnika do poziomu poniżej 1,6 milimetra;
  • wszelkie przecięcia, rozdarcia i popękanie opon;
  • sparciałą gumę;
  • wybrzuszenia, deformacje na boku związane z pęknięciem nitek osnowy;
  • plamy, odparzenia wewnątrz opony na warstwie butylowej (tak zwane zużycie marmurkowate);
  • zdeformowanie lub odkrycie drutówki (elementu, na którym guma montowana jest na feldze).

Ile wynosi mandat za opony 2022?

Wysokość mandatu za zły stan opon zmienił się po 1 stycznia 2022 roku. Według nowego taryfikatora mandatów jest to wykroczenie z art. 97 KW tzw. wykroczenie przeciwko innym przepisom. Przepis ten daje policji możliwość wypisania kierującemu kary wynoszącej od 20 zł do 3000 zł. Ostateczna wartość grzywny jest wskazywana uznaniowo.

W przypadku nałożenia mandatu za zły stan opon, policjant może też: 

  • odebrać kierującemu dowód rejestracyjny pojazdu, a tym samym zablokować go w bazie CEP.
  • wycofać pojazd z ruchu, a to oznacza, że auto może kontynuować podróż tylko na lawecie.

Źródło: PAP./  Infor.pl/ Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego/ Prawokarneadwokat.com.plOponeo.pl

TOK FM PREMIUM