System Patriot: zasięg i działanie. To mobilny system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy

Polska dostanie dodatkowe systemy Patriot. O propozycji niemieckiego rządu wicepremier Mariusz Błaszczak będzie dziś rozmawiał z Christine Lambrecht (SPD). Jak działa taki system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy?

System Patriot. Do Polski trafią dodatkowe wyrzutnie z Niemiec

Jak podała Polska Agencja Prasowa, po eksplozji, do jakiej doszło w Przewodowie minister obrony Niemiec Christine Lambrecht (SPD) oświadczyła, że NATO musi poprawić swoją obronę powietrzną. Z tego powodu do naszego kraju trafią dodatkowe baterie Patriot oraz myśliwce typu Eurofighter.

Do propozycji odniósł się pozytywnie wicepremier, szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. 

- Z satysfakcją przyjąłem propozycję niemieckiej minister obrony dot. rozmieszczenia w naszym kraju dodatkowych wyrzutni rakiet Patriot. Podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej ze stroną niemiecką zaproponuję, by system stacjonował przy granicy z Ukrainą – powiedział minister.

Nie jest jeszcze znana liczba wyrzutni Patriot, które przekażą nam Niemcy.

Gen. Bieniek: Powinniśmy domagać się wzmocnienia obrony przeciwlotniczej

O konieczności wzmocnienia ochrony przeciwlotniczej po incydencie w Przewodowie wspominał w rozmowie z Radiem TOK FM 16 listopada 2022 r. gen. Mieczysław Bieniek, wojskowy w stanie spoczynku, były zastępca dowódcy strategicznego NATO.

- Powinniśmy domagać się wzmocnienia obrony przeciwlotniczej poprzez rozmieszczenie dodatkowej baterii Patriot. Przecież taka sytuacja miała miejsce w Turcji, kiedy jej przestrzeń powietrzna była naruszana przez samoloty rosyjskie podczas wojny w Syrii – powiedział gen. Bieniek.

Polska kupiła już dwie baterie Patriot. Umowę na ich zakup podpisano w 2018 roku

Patriot to amerykański, mobilny system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy średniego zasięgu, stosowany m.in. przez USA i Niemcy, a od października tego roku także przez Polskę, która otrzymała dwie baterie Patriot od Stanów Zjednoczonych. Ich testy odbyły się w połowie października 2022 roku.

- System Patriot to część wielowarstwowego, interoperacyjnego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła, który będzie zintegrowany z systemami Narew oraz Pilica – tłumaczył wtedy prezydent RP Andrzej Duda.

Umowę na ich zakup wartą prawie 5 mld dolarów podpisano już w marcu 2018 r. Cały system będzie gotowy nie wcześniej niż w 2028 roku. 

Bateria Patriot – ile to wyrzutni? Do czego służy ten system obrony?

Dwie baterie Patriot, które zakupiła Polska od Amerykanów, obsługują m.in. najnowszej klasy pociski PAC-3 MSE, które są w stanie zestrzelić m.in. rosyjskie pociski balistyczno-manewrujące Iskander. Każda bateria dysponuje systemem kierowania ognia ECS oraz radarem kierunkowym AN/MPQ-65.

Jedna bateria Patriot – ile to wyrzutni? Każda z baterii składa się z dwóch plutonów ogniowych po cztery wyrzutnie M903A2. Oznacza to, że w sumie na terenie naszego kraju znajduje się obecnie szesnaście wyrzutni Patriot. 

Zasięg systemu Patriot. Można go sprawdzić na specjalnej mapie

Celem systemu Patriot jest obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa. Patriot został skonstruowany także z myślą o zwalczaniu załogowych i bezzałogowych statków powietrznych.

Jaki jest zasięg amerykańskich rakiet krótkiego i średniego zasięgu, w które wyposażony jest system Patriot? Ten zasięg to 3 do 160 kilometrów, a pułap 24 km w przypadku klasycznego odpalenia w kierunku celu.

Zasięg różnego rodzaju broni rakietowej należącej do Rosji i NATO można sprawdzić na mapie stworzonej przez Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych z siedzibą w Waszyngtonie

DOSTĘP PREMIUM