Trasa transportu maszyny TBM. Lubelskie - utrudnienia na S19

GDDKiA informuje o utrudnieniach na drodze ekspresowej S19 w woj. lubelskim. Powodem utrudnień jest przejazd konwoju z maszyną TBM do drążenia tunelu na autostradzie S19 na odcinku Rzeszów-Babice.

Ze względu na wielkość transportu i bezpieczeństwo, przejazdy odbywają się nocami, jednak mimo to,   jak zaznacza przedstawicielka GDDKiA, kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami. 

Gigantyczny konwój – utrudnienia w woj. lubelskim

- Tak dużych elementów jeszcze po polskich drogach nie przewożono. Apelujemy do wszystkich kierowców o ostrożność i stosowanie się do znaków oraz wprowadzanej na czas przejazdu zmienionej organizacji ruchu - podkreśliła rzeczniczka warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Małgorzata Tarnowska.

Trasa transportu maszyny TBM. Lubelskie - utrudnienia na S19

We wtorek (22 listopada) o godz. 22 transport wyruszy z MOP Markuszów o godz. 22, o północy dotrze do węzła Lublin Sławinek, gdzie będzie się kierował drogą ekspresową S19 Via Carpatia w kierunku Rzeszowa. Postój planowany jest w środę od godz. 00:50 do 1:35 w okolicach węzła Lublin Węglin. Natomiast o godz. 5 transport dotrze do MOP Rudnik przed Kraśnikiem, gdzie zaplanowano postój.

W środę (23 listopada) o godz. 22 zaplanowano wyjazd konwoju z MOP Rudnik. Po ok. 20 minutach pojazdy dotrą do węzła Kraśnik Północ, a po kolejnych ok. 30 minutach do węzła Kraśnik Południe. 45-minutowy postój przewidziano w MOP Janów Lubelski w czwartek ok. godz. 1:30. Następnie pojazdy przejadą między węzłami Janów Lubelski Południe a Lasy Janowskie, gdzie w trakcie przejazdu planowane jest wstrzymanie ruchu w obu kierunkach na co najmniej godzinę.

Przejazd zakończy się w czwartek (24 listopada) po godz. 4 na MOP Bukowa (woj. podkarpackie), gdzie konwój będzie stał do godz. 22.

Rzeszów szykuje się na mega transport maszyny MBT

Docelowo konwój z maszyną TBM spodziewany jest w Rzeszowie - w nocy z 28 na 29 listopada. Po zjeździe z S19 konwój będzie poruszać się ul. 9 Dywizji Piechoty oraz ul. Podkarpacką do granicy miasta i gminy Boguchwała. Transportowane elementy są tak duże, że konieczne jest odpowiednie przygotowanie trasy.

- Chodzi przede wszystkim o obniżenie o około 36 centymetrów nawierzchni ul. 9 Dywizji Piechoty pod wiaduktem kolejowym. Prace obejmą odcinek o długości około 250 metrów - wyjaśnia Artur Gernand z kancelarii prezydenta Rzeszowa. W związku z rozpoczynającymi się pracami wyłączona z ruchu będzie jezdnia od strony południowej na odcinku od ul. Zawiszy Czarnego do ronda na ul. Podkarpackiej. Ruch w dwóch kierunkach będzie odbywał się jezdnią po stronie północnej.

Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Wyborcza.plGigantyczna tarcza TBM jedzie przez Polskę - Transport wiertnicy do Rzeszowa

Maszyna typu TBM, o średnicy ponad 15 metrów, przypłynęły do Szczecina z Hiszpanii. Stamtąd została spławiona Odrą do Opola, a do Babicy, w województwie podkarpackim, dotrze drogami. Tam posłuży do wydrążenia ponad dwukilometrowego tunelu, który będzie usytuowany nawet 100 metrów pod powierzchnią terenu. TBM będzie przewożony w trzech konwojach składających się łącznie z czternastu zestawów transportowych – złożonych z ciągnika lub ciągników balastowych i specjalistycznych platform. Najcięższy z zestawów będzie ważył blisko 500 ton i będzie miał długość ponad 74 metrów i szerokość 9 metrów.

Źródło: PAP 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM