Pogoda na dziś i resztę tygodnia. W Polsce dość ciepło, ale za wschodnią granicą atak zimy

IMGW: w tym tygodniu do Polski wróciła jesienna aura. Na razie robi się coraz cieplej, na wielu obszarach opady śniegu zastąpił deszcz. Jednak po weekendzie wszystko się może gwałtownie zmienić. W niektórych rejonach Europy i reszty świata zima już szaleje.

Atak zimy na świecie. Gdzie pada śnieg?

Jak dowiadujemy się z serwisu Fanipogody.pl, zima szaleje już na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Śnieżyca, która uderzyła w stanie Nowy Jork, była bardzo gwałtowna. W mieście Buffalo znajdującym się w zachodniej części stanu, zaspy śnieżne sięgały po weekendzie nawet 2 metrów. 

Ataku zimy doświadczyli też już wschodni sąsiedzi Polski. Bardzo dużo śniegu spadło w pasie od centralnej Ukrainy, przez Białoruś, zachód Rosji, po Republiki Bałtyckie. Najbardziej intensywne opady miały miejsce na granicy Białorusi z Rosją. Taki atak zimy szczególnie może dotknąć mieszkańców Ukrainy, którzy wskutek ataku Rosji są odcięci od prądu i ogrzewania. 

Według serwisu Fanipogody.pl nie jest wykluczone, że po weekendzie w Polsce również będą miały miejsce silne opady śniegu – choć, jak wiadomo, tak odległe prognozy nigdy nie są miarodajne.

Pogoda dziś i jutro. IMGW: będzie jesiennie

Na razie z początkiem tygodnia do Polski znowu zawitała jesienna aura. Robi się coraz cieplej, a śnieg zastąpiły chwilowo opady deszczu. Najchłodniej jest jak zazwyczaj, na północnym wschodzie Polski, a najcieplej na południowym zachodzie.

Pogoda na dziś – czyli we wtorek 22 listopada 2022 r. – w całej Polsce zapowiadana jest raczej pochmurna. Większe przejaśnienia i rozpogodzenia lokalne mogą się wydarzyć jedynie na południu – powiedziała PAP Grażyna Dąbrowska z Centralnego Biura Prognoz IMGW. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, w części zachodniej Wybrzeża porywisty, z kierunku południowo-wschodniego.

Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze Polski będzie dzisiaj powyżej zera. Najcieplej ma być dziś na Śląsku Opolskim oraz na krańcach południowo-wschodnich. Tam spodziewanych jest 5 stopni Celsjusza. 1 stopień na minusie prognozowany jest dla Suwalszczyzny i to będzie najzimniejszy region kraju. W nocy pogoda w Suwałkach też nie będzie rozpieszczać i spadnie do -7 stopni Celsjusza.

Gdzie pada śnieg, a gdzie jest deszcz?

Czy są dzisiaj obszary w Polsce, gdzie pada śnieg? Według prognoz IMGW dziś możemy się spodziewać opadów śniegu i deszczu ze śniegiem na:

  • północnym wschodzie,
  • wschodzie,
  • krańcach południowych kraju.

- Lokalnie może być to jeszcze marznący deszcz powodujący gołoledź – uprzedza Dąbrowska z IMGW.

Podobnie będzie w nocy z wtorku na środę oraz cały kolejny dzień.

- Opady deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu, a także opady marznące powodujące gołoledź, mogą się pojawić głównie na południu. Tam też, gdy przestanie padać, może utworzyć się mgła, która będzie ograniczać widzialność do ok. 200 m – przekazała ekspertka.

Jaka pogoda czeka nas do końca tygodnia?

Na razie według prognoz IMGW podanych na stronie Instytutu, końcówka tygodnia ma być jeszcze cieplejsza, niż jego początek. 

W piątek na zachodzie kraju zachmurzenie będzie przeważnie umiarkowane, lokalnie będzie padał deszcz ze śniegiem lub deszcz. Temperatura maksymalna wynosić będzie od 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie do nawet 9 stopni na Dolnym Śląsku.

W weekend z kolei ma być pochmurno. Stopniowo z zachodu na wschód kraju przemieszczać się będą opady deszczu, tylko na Podlasiu w niedzielę możliwy jest początkowo deszcz ze śniegiem. Temperatury będą podobne do tych piątkowych.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM