TVP przegrało w sądzie, teraz musi przeprosić za "Inwazję". "W mediach w Polsce nie ma zgody na homofobię i transfobię"
Kampania Przeciw Homofobii wygrała w sądzie z Telewizją Polską. Publiczny nadawca musi przeprosić za homofobiczny materiał pt. "Inwazja" o osobach LGBT. Został on nadany 10 października, czyli przedostatniego dnia kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi. Według KPH, materiał zawierał liczne nieprawdy, nie tylko na temat działalności samego stowarzyszenia.
Jak mówiła w TOK FM Justyna Nakielska materiał pozostawiał wiele to życzenia. - Było to 30 minut manipulacji, przekłamań dotyczących osób LGBT+ i marszów równości. Przyznała to na sali sędzia, która stwierdziła jednoznacznie, że nie był to materiał w stylu debaty; tylko jednostronne pokazywanie rzeczywistości pod ustaloną tezę - mówiła przedstawicielka KPH w "Pierwszym Śniadaniu w TOK-u".
TVP wykorzystała w "Inwazji" m.in. nagrania zrobione przez kobietę podszywającą się pod wolontariuszkę. - Była u nas kilka razy, sensacji nie znalazła. Chciała ją zrobić z tego, że płacimy naszym osobom wolontariackim diety za dniówkę, kiedy te jadą w podróż służbową. Jest to wymóg prawny wobec pracodawcy i my go po prostu spełnialiśmy. Natomiast TVP postawiło tezę, że opłacamy, by jeżdżono na marsze równości. Jest ewidentna nieprawda - dodała w rozmowie z Piotrem Maślakiem.
"Chodzi o symbol. W mediach w Polsce nie ma zgody na homofobię i transfobię"
Zgodnie z wyrokiem (nie jest prawomocny) Telewizja Polska ma zamieścić przeprosiny w głównym wydaniu "Wiadomości". Musi też zapłacić 10 tys. zł na rzecz stowarzyszenia Lambda Warszawa. Aktywistka KPH przyznała, że to kropla w morzu w obliczu tego, że z budżetu na TVP idą miliardy. Choć, jak od razu zastrzegła, to ważne zwycięstwo. - Chodzi nie tylko o finansowe ukaranie, ale o symbol. Nasza wygrana z TVP jest wygraną poniekąd całej społeczności LGBT. Jest dochodzeniem do sprawiedliwości i swoich praw. Sąd potwierdził, że w mediach w Polsce nie ma zgody na homofobię i transfobię - podkreślała Justyna Nakielska.
Gościni TOK FM dodała, że "mamy do czynienia z bezrefleksyjnym niezawistnym działaniem, z nakręcaniem spirali nienawiści". - To się dzieje za nasze pieniądze, polskich podatników i jest to bardzo niepokojące. Za te wszystkie pieniądze, które wędrują z naszej kieszeni, dokładamy się do szczucia na drugiego człowieka, którego akurat TVP i rząd polski wybrał sobie za tego nieodpowiedniego: osoby LGBT - podsumowała aktywistka KPH w rozmowie z Piotrem Maślakiem.
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
-
"Zielona granica" w Białystoku. Agnieszka Holland: To, co władza mówi, nie robi na mnie wrażenia. Przeraża mnie coś innego
-
Takiej inwestycji Warszawa jeszcze nie widziała. "Myślę, że urzędnicy się przejęli"
-
Afera wizowa odbija się czkawką na drugim końcu świata. "Osoby zgłaszały problemy"
-
Konfederacja w Katowicach. Pod Spodkiem buczenie. "Niech wiedzą"
- "Czemu rosyjska telewizja mówi do mnie po polsku?". "Doniesienia z putinowskiej Polski" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Brzetislav Danczak nowym ambsadorem Czech w Polsce. Pokieruje również misją dyplomatyczną w Kijowie
- Były szef PKW: Osób, które nie chcą wziąć udziału w referendum, nie można nazywać wrogami demokracji
- W mediach rządowych bezpłatny czas antenowy tylko dla PiS i Konfederacji. Jeden ważny szczegół
- Ochrona Morawieckiego poturbowała aktywistów klimatycznych na wiecu w Świdniku. Rzecznik komendanta SOP zabrał głos