Przerwa świąteczna 2022. Kiedy wypadają dni wolne od pracy i szkoły w grudniu 2022

Grudzień to miesiąc, w którym zazwyczaj można mieć więcej dni wolnych niż w innych miesiącach roku, a to przede wszystkim ze względu na Boże Narodzenie i Sylwestra. Na przerwie świątecznej korzystają co roku uczniowie i studenci. Inaczej sytuacja wygląda dla pracowników. Czy w tym roku będą zadowoleni z kalendarzowych ustawień?

Okres świąteczno-noworoczny to zazwyczaj czas, na który zwłaszcza uczniowie czekają z niecierpliwością, gdyż wiąże się z coroczną przerwą świąteczną.

Przerwa świąteczna 2022. Kiedy wypada?

W 2022 roku przerwa świąteczna rozpoczyna się dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia czyli w piątek 23 grudnia i potrwa do Sylwestra - 31 grudnia. Nowy Rok również jest dniem wolnym, a więc szkolna przerwa świąteczna będzie trwała w 2022 roku 9 dni - od 23 grudnia 2022 do 1 stycznia 2023.

Przerwa świąteczna w szkole 2022. Ile dni uczniowie spędzą w grudniu szkole?

W związku z powyższym, grudzień będzie miesiącem, w którym uczniowie i studenci niewiele czasu spędzą na lekcjach i zajęciach. Będzie to w tym roku zaledwie 16 dni. Pozostałe 15 to weekendy i wspomniana wyżej przerwa świąteczna. 

Natomiast niedługo po Nowym Roku dla wielu uczniów rozpocznie się czas ferii zimowych, które w każdym województwie trwać będą po dwa tygodnie. 

Dni wolne od pracy 2022 - grudzień. Pracownicy nie będą w tym roku zadowoleni

Oprócz przerwy świątecznej dla uczniów i studentów, oprócz  zwyczajnych sobót  i niedziel w grudniu wypadają też: 

  • 24 grudnia (Wigilia) - sobota
  • 25 grudnia (pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia) - niedziela
  • 26 grudnia (drugi dzień świąt Bożego Narodzenia) – poniedziałek
  • 31 grudnia (Sylwester) – sobota
  • 1 stycznia (Nowy Rok) – niedziela.

Czy to oznacza, że wszystkie te dni są wolne od pracy? Niekoniecznie

Zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin."

To oznacza, że w przypadku, kiedy dzień ustawowo wolny od pracy przypada w sobotę, mamy wówczas dzień wolny do odbioru.

Ponieważ Wigilia i Sylwester w tym roku wypadają w soboty, to dla wielu pracowników będzie w praktyce oznaczać dni wolne od pracy. 

Jeśli jednak pracownik będzie musiał w Sylwestra albo Wigilię pracować, nie może się spodziewać odebrania dnia wolnego, ponieważ nie są one dniami ustawowo wolnymi od pracy i w związku z tym pracodawca nie ma obowiązku oddawać tych dni wolnych. 

Wigilia i Sylwester  a dni wolne.  Co mówi prawo pracy?

Pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia i Nowy Rok. Czy przysługuje za nie dodatkowy dzień wolny?

Natomiast jeśli chodzi o niedzielę 25 grudnia 2022 i 1 stycznia 2023 tu przepisy mówią wyraźnie:

"Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin".

Gdyby święto przypadało w sobotę, pracodawca musiałby oddać dzień wolny. Za święto wypadające w niedzielę dodatkowy dzień wolny nie przysługuje, także za dni świąteczne również nie będą oddawane dni wolne w tym roku. 

Nowe święto państwowe -27 grudnia. Czy to dzień wolny od pracy?

Od ubiegłego roku mamy nowe święto państwowe obchodzone 27 grudnia. Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Nie oznacza to jednak, że święto jest dniem wolnym od pracy. Taki wniosek nie trafił do Sejmu, zatem 27 grudnia jest normalnym dniem roboczym. 

Źródło: Dziennikbaltycki.pl/ Money.pl/ Infor.pl

TOK FM PREMIUM