Kiedy rozpoczyna się adwent 2022? Ile potrwa i z czym się wiąże ten wyjątkowy w roku czas?

Adwent to wyjątkowy czas poprzedzający przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Dla osób wierzących stanowi czas duchowych przygotowań na ponowne narodziny Jezusa. Dla niewierzących również jest czasem przygotowań do świąt, jednak bez oprawy religijnej. Ile trwa adwent 2022 i kiedy się zaczyna? Wyjaśniamy.

Adwent wiąże się z celebrowaniem przez pierwszych chrześcijan świąt Bożego Narodzenia. Jego geneza sięga przełomu IV I V wieku. Na początku okres oczekiwania na symboliczne ponowne narodziny Chrystusa miał charakter ascetyczny.  Dopiero z czasem przyjął bardziej radosną formę.

 Kiedy rozpoczyna się adwent i ile trwa?

Adwent jest obchodzony przez cztery kolejne tygodnie poprzedzające Boże Narodzenie. Zawsze obejmuje cztery kolejne niedziele i kończy się w Wigilię. 

W tym roku rozpocznie się 27 listopada i jak zawsze potrwa do 24 grudnia.

Co oznacza adwent?

Nazwa adwent wywodzi się z łacińskiego słowa "adventus" oznaczającego przyjście.

- Adwent to czas, w którym ewangelicy i katolicy mają uświadomić sobie, że oczekują na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. W okresie adwentu dominuje w liturgii kolor fioletowy. Kolorem tym w Kościołach ewangelickich nakrywa się ołtarz. W Kościele katolickim kapłan zakłada do mszy świętej ornat w kolorze fioletowym, symbolizującym czas pokuty i przygotowania się do jednego z najważniejszych świąt, czasu pojednania z Bogiem i ludźmi, a w III niedzielę może zastąpić go kolorem różowym - czytamy w Wikipedii.

W czasie adwentu w kościołach katolickich odprawiane są msze zwane roratami. 

- Są to msze ku czci Maryi Panny, na pamiątkę tego, że przyjęła nowinę od archanioła Gabriela, zwiastującego, iż zostanie Matką Syna Bożego - czytamy. 

Adwent w tradycji katolickiej podzielony jest na dwa okresy: 

  • od początku adwentu do 16 grudnia - jest to czas oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa.
  • od 17 grudnia do 24 grudnia -  czas przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego.

Natomiast w kościołach ewangelickich w czasie adwentu  odprawiane są nabożeństwa adwentowe.

Adwentowe symbole: Kalendarz adwentowy, wieniec, lampion…

Z przedświątecznym okresem oczekiwania na Boże Narodzenie wiąże się kilka nieodłącznych symboli. Należą do nich m.in: 

  • Kalendarz adwentowy - to specjalny kalendarz służący do odliczania dni od pierwszego dnia adwentu lub 1 grudnia do Wigilii Bożego Narodzenia. - Pomysł pochodzi z XIX wieku od niemieckich luteran. Zwyczaj ten znany jest i pielęgnowany w wielu krajach na całym świecie w rodzinach chrześcijańskich - czytamy. 
  • Lampion adwentowy – wykonany w kształcie czworoboku zamkniętego, którego ścianki przypominają gotyckie witraże z symbolami chrześcijańskimi lub scenami biblijnymi.- Wewnątrz lampionu umieszcza się świece lub małą żarówkę na baterię. Lampionami oświetla się pierwszą część mszy świętej roratniej, podczas której w kościele pogaszone są światła i panuje symboliczna ciemność. Lampion jest symbolem przypowieści Jezusa o roztropnych pannach, które z płonącymi lampami oczekiwały na przyjście Oblubieńca - informuje Wikipedia. 
  • Wieniec adwentowy - na okrągłym wieńcu umieszcza się cztery świeczki, , symbolizujące 4 niedziele adwentu. Co niedzielę zapala się kolejną świecę. Pierwsza świeca jest świecą pokoju, druga - wiary, trzecia - miłości, czwarta - nadziei. - Elementy wieńca symbolizują wspólnotę oczekującą w nadziei i radości na przyjście Pana. Znaczenie poszczególnych elementów jest następujące: zielone gałązki – życie, nadzieja; świece – światło, nadchodzącą Światłość; forma wieńca: krąg – powracający cykl życia - informuje Wikipedia. 

Postanowienia adwentowe

Jednocześnie należy pamiętać, że według katolickiej tradycji, adwent jest dobrym momentem do zmiany przyzwyczajeń i trenowania silnej woli. Zmianom mają służyć postanowienia adwentowe do których często należą m.in.: ograniczenie korzystania z multimediów, rezygnacja np. ze słodyczy czy alkoholu, czy  dbanie o relacje z najbliższymi. Warto też się włączyć w akcje charytatywne i szczególnie zwrócić uwagę na osoby potrzebujące pomocy. Taka praktyka łączy zarówno wierzących, jak i niewierzących.

 Źródło: Wikipedia/WP.pl/Mamotoja.pl

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM