Ogromne wsparcie kredytobiorców i nie chodzi o wakacje kredytowe. Sprawdź, czy możesz skorzystać

Pomimo wakacji kredytowych, z których korzysta wielu Polaków, części nadal nie stać na spłatę rat. To powód gwałtownego wzrostu wypłat z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. W 2021 roku pochłonęły 6,2 mln zł, w tym roku już 510 mln zł. Komu należy się takie wsparcie i czy ty także możesz z niego skorzystać?

Pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Wzrost o 6 tys. proc.

Pomimo tego, że w połowie roku rząd wprowadził wakacje kredytowe dla spłacających złotówkowe kredyty mieszkaniowe, liczba wnioskujących o dodatkową pomoc przy spłacie kredytu, a więc wsparcie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców wzrosła o 6 tysięcy procent.

Jak wynika z danych z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), przesłanych dziennikarce spidersweb.pl, w zeszłym roku pomoc z funduszu uzyskało tylko 125 osób, a w tym roku już 8013 osób spłacających kredyty.

Patrząc na wartość udzielonej pomocy, nastąpił wzrost z 6,2 mln zł w 2021, do 510 mln zł.

Tak gigantyczny wzrost zanotowano pomimo tego, że w trakcie roku kredytobiorcy zaczęli korzystać z ulgi w spłacie rat, polegającej na otrzymaniu aż czterech miesięcy wakacji kredytowych.

Kto może wystąpić o wsparcie z FWK? Kwoty, wnioski, terminy

Fundusz Wsparcia kredytobiorców (FWK) został powołany do niesienia pomocy przy spłacie zaległości i bieżącego zadłużenia kredytu mieszkaniowego, a także na pokrycie zobowiązania kredytowego przy sprzedaży nieruchomości. Mogą z niego skorzystać m.in osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a są zobowiązane do spłaty rat kredytu mieszkaniowego znacznie obciążającego domowy budżet.

Z funduszu można uzyskać zwrotne wsparcie finansowe na pokrycie rat kredytu przez maksymalnie 36 miesięcy lub zwrotną pożyczkę na pokrycie pozostałej po sprzedaży kredytowanej nieruchomości części zadłużenia. To maksymalnie 72 tys. zł.

Zwrot wsparcia lub pożyczki rozpoczyna się po upływie 2 lat od wypłaty ostatniej raty wsparcia, lub pożyczki.

Spłata następuje w 144 równych, nieoprocentowanych ratach, a jeśli kredytobiorca terminowo spłaci pierwsze sto rat, pozostałą część może mieć umorzoną.

W przypadku problemów ze spłatą kredytu warto więc wystąpić o pomoc, dzięki której można uzyskać 72 tys. zł, spłacać je w wysokości maksymalnie 2 tys. zł miesięcznie i finalnie oddać do kasy FWK o 22 tys. mniej niż się dostało.

Jak to zrobić? Określają to Ogólne zasady i warunki przyznawania wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia, a formalności załatwia się w swoim banku, który udzielił kredytu.

Wsparcie z FWK nie dla każdego. Lawinowo jednak rośnie grupa uprawnionych

Jak wspomnieliśmy, z funduszu mogą skorzystać osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej podczas spłacania kredytu mieszkaniowego. Chodzi tu o sytuacje, gdy obciążenie kredytowe z powodu rosnącej inflacji i rat kredytowych zabiera ponad 50 proc. domowego budżetu.

Niestety, jak oszacował w pierwszej połowie roku portal rynekpierwotny.pl, część dochodów Polaków, którą obciąża kredyt, cały czas rośnie.

Jeszcze w styczniu 2021 roku raty kredytu zabierały nam 23-25 proc. dochodu rodziny, dziś to obciążenie wzrosło do ponad 50 proc. Najtrudniejsza sytuacja jest w Warszawie, gdzie rata zabierała w kwietniu 2022 ponad 55 proc. dochodu.

Od tego czasu sytuacja jeszcze się pogorszyła. Wskazuje na to fakt, że w momencie wykonania badania WIBOR 3M wynosił 4,7 proc., a dziś doszedł do 7,3 proc. a więc raty kredytów nadal rosły i zaczęły zabierać znaczącą część domowych budżetów.

W kolejnym roku możemy się spodziewać jeszcze większego zainteresowania wsparciem z FWK.

Źródła:bgk.pl, spiderweb.pl

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM