Wniosek o uchylenie immunitetu dwóm warszawskim prokuratorom. Wśród nich jest prok. Ewa Wrzosek

Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorom: Ewie Wrzosek i Małgorzacie M. Śledczy chcą postawić im zarzuty związane m.in. z przekazywania informacji niejawnych.
Zobacz wideo

Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała wnioski o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorom: Ewie W. i Małgorzacie M. Jak usłyszał w prokuraturze reporter TOK FM, zarzuty, które prokuratura zamierza postawić, dotyczą przekazywania informacji niejawnych, znajdujących się w aktach prowadzonych postępowań karnych.

- Były one przekazywane osobom nieuprawnionym, a następnie wykorzystywane w innym celu niż związany z tokiem postępowania karnego. W związku z tym uzyskane w sprawie dowody nakazywały prokuratorowi wystąpić o uchylenie immunitetów wobec dwóch prokuratorów pracujących na terenie Warszawy - mówił w rozmowie z TOK FM Marcin Lorenc z Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

Jak dodał, "czyny tych prokuratorów mają też związek z zarzutami przedstawionymi w środę wobec Michała D. pełniącego funkcję publiczną w Urzędzie m.st. Warszawy, który wykorzystywał te informacje".

Decyzję w sprawie uchylenia immunitetu prokuratorów podejmie teraz Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. - Jeśli SN zdecyduje się immunitet uchylić wówczas prok. Ewa W. będzie traktowana jako podejrzana - podkreślił Lorenc.

Z informacji podanych przez prokuraturę wynika też, że tłem zarzutów, które śledczy zamierzają przedstawić Ewie W., była kampania prezydencka oraz dwa wypadki warszawskich autobusów z 2020 r. Czyn Małgorzaty M. jest ściśle związany z zarzutami, jakie zamierza prokuratura przedstawić Ewie W. Dotyczy niedopełnienia obowiązków służbowych i przekazania osobom nieuprawnionym informacji w prowadzonego postępowania.

W środę pod nieobecność prok. Ewy Wrzosek jej gabinet w Prokuraturze Rejonowej Warszawa Mokotów został przeszukany. Jak poinformowała prok. Wrzosek, odebrano jej dwa służbowe komputery i służbowy pendrive.

Ewa Wrzosek jest znaną działaczką niezależnego od władzy Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia. To właśnie ona wszczęła śledztwo w sprawie tzw. wyborów kopertowych. Spotkały ją za to liczne represje. W grudniu 2021 r. działająca przy Uniwersytecie w Toronto grupa Citizen Lab potwierdziła, że prokurator Ewa Wrzosek była inwigilowana przy pomocy izraelskiego oprogramowania Pegasus.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM