Wniosek o uchylenie immunitetu dwóm warszawskim prokuratorom. Wśród nich jest prok. Ewa Wrzosek
Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała wnioski o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorom: Ewie W. i Małgorzacie M. Jak usłyszał w prokuraturze reporter TOK FM, zarzuty, które prokuratura zamierza postawić, dotyczą przekazywania informacji niejawnych, znajdujących się w aktach prowadzonych postępowań karnych.
- Były one przekazywane osobom nieuprawnionym, a następnie wykorzystywane w innym celu niż związany z tokiem postępowania karnego. W związku z tym uzyskane w sprawie dowody nakazywały prokuratorowi wystąpić o uchylenie immunitetów wobec dwóch prokuratorów pracujących na terenie Warszawy - mówił w rozmowie z TOK FM Marcin Lorenc z Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.
Jak dodał, "czyny tych prokuratorów mają też związek z zarzutami przedstawionymi w środę wobec Michała D. pełniącego funkcję publiczną w Urzędzie m.st. Warszawy, który wykorzystywał te informacje".
Decyzję w sprawie uchylenia immunitetu prokuratorów podejmie teraz Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. - Jeśli SN zdecyduje się immunitet uchylić wówczas prok. Ewa W. będzie traktowana jako podejrzana - podkreślił Lorenc.
Z informacji podanych przez prokuraturę wynika też, że tłem zarzutów, które śledczy zamierzają przedstawić Ewie W., była kampania prezydencka oraz dwa wypadki warszawskich autobusów z 2020 r. Czyn Małgorzaty M. jest ściśle związany z zarzutami, jakie zamierza prokuratura przedstawić Ewie W. Dotyczy niedopełnienia obowiązków służbowych i przekazania osobom nieuprawnionym informacji w prowadzonego postępowania.
W środę pod nieobecność prok. Ewy Wrzosek jej gabinet w Prokuraturze Rejonowej Warszawa Mokotów został przeszukany. Jak poinformowała prok. Wrzosek, odebrano jej dwa służbowe komputery i służbowy pendrive.
Ewa Wrzosek jest znaną działaczką niezależnego od władzy Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia. To właśnie ona wszczęła śledztwo w sprawie tzw. wyborów kopertowych. Spotkały ją za to liczne represje. W grudniu 2021 r. działająca przy Uniwersytecie w Toronto grupa Citizen Lab potwierdziła, że prokurator Ewa Wrzosek była inwigilowana przy pomocy izraelskiego oprogramowania Pegasus.
Posłuchaj:
DOSTĘP PREMIUM
- "Katolicyzm powinien być traktowany jak najsilniejsze narkotyki. Trzeba przed nim bronić dzieci" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- PiS szykuje się do kroku wstecz ws. "lex Kaczyński". Prof. Matczak: Boją się, ale mleko i tak się rozlało
- Dostęp do legalnej aborcji w Polsce to fikcja. "Są takie województwa, w których nie ma lekarza gotowego do przerwania ciąży"
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- WOŚP nie ma nic wspólnego z polityką. "Ale Owsiak jest liderem, przywódcą i przez to jest groźny"
- Izraelskie ulice spłynęły krwią, rząd szykuje odpowiedź. "Spirala wrogości podkręca się w trybie turbo"
- Brexit był błędem? 3 lata po opuszczeniu UE wielu Brytyjczyków uważa, że pogłębił problemy
- Portugalia. TK uznał ustawę o depenalizacji eutanazji za niekonstytucyjną
- Prezydent Biden potwierdził, że odwiedzi Polskę. Podjął też decyzję w sprawie F16 dla Ukrainy
- Tu i tam kończą się podwyżki stóp procentowych. A banki przerażone. Czym?