Limit transakcji gotówkowych. Zmiany dopiero od stycznia 2024 roku

Dopiero od 2024 roku z 15 tys. do 8 tys. złotych zmniejszy się limit płatności gotówkowych dla przedsiębiorców. Zmiany dotyczące transakcji gotówkowych mocno odczują też zwykli konsumenci, których do tej pory żadne limity nie dotyczyły. Pierwotnie zmiany miały wejść w życie już od stycznia 2023.

Od 1 stycznia 2024 roku zmieni się limit płatności gotówkowych dla konsumentów. 

Limit transakcji gotówkowych dla osób fizycznych – nowe przepisy

Płatność gotówką dla zwykłych obywateli od stycznia 2024 roku będzie możliwa tylko do kwoty 20 tysięcy złotych. Powyżej tej sumy każdy konsument będzie zmuszony dokonać płatności w formie bezgotówkowej. Do tej pory nie obowiązywał żaden limit dotyczący płatności gotówkowej między konsumentem a przedsiębiorcą.

Zmiany miały wejść już w 2023 r., jednak ostatecznie wejdą w życie od stycznia 2024 roku.

Limit transakcji gotówkowych 2022 dla przedsiębiorców. Co dokładnie się zmieni?

Zmiany, które wejdą w życie w 1 styczniu 2024 roku, dotyczyć będą również przedsiębiorców.

- Limit płatności gotówkowych w transakcjach między przedsiębiorcami będzie wynosić 8 tys. zł brutto – czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie Biznes.gov.pl.

Jak informuje infor.pl pierwotnie przepis ten miał wejść w życie 1 stycznia 2023 roku , "ale na mocy art. 2 pkt 2) ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r., poz. 1719) - wejdzie w życie 1 stycznia 2024 roku."

- Minister Finansów (w odpowiedzi z 23 września 2022 roku na interpelację poselską nr 35730) wskazuje, że zmiany (polegające na obniżeniu limitu płatności gotówkowych, dokonywanych pomiędzy przedsiębiorcami z 15000 zł do 8000 zł) wprowadzane (ostatecznie - od 2024 roku) ww. ustawą z dnia 29 października 2021 r. w zakresie płatności bezgotówkowych, mają przede wszystkim na celu popularyzację obrotu bezgotówkowego. Zdaniem ministra płatności bezgotówkowe są koniecznym elementem nowoczesnej gospodarki cyfrowej, a w krajach rozwiniętych transakcje w ramach szarej strefy gospodarczej odbywają się niemal wyłącznie przy wykorzystaniu gotówki. Zatem płatność bezgotówkowa stanowi (zdaniem ministra) ważne narzędzie w zwalczaniu szarej strefy, w tym w przeciwdziałaniu tzw. praniu brudnych pieniędzy – informuje infor.pl. 

Limit płatności gotówkowych dla przedsiębiorców. Powyżej tej kwoty trzeba płacić przelewem, BLIKiem lub kartą

Obecnie obowiązujący limit dla transakcji gotówkowych między przedsiębiorcami wynosi 15 tysięcy złotych. Możliwość płacenia gotówką podlega ograniczeniom ze względu na zapisy z art. 19 ustawy z 6 marca 2018 r. o prawie przedsiębiorców.

Zgodnie z  zapisami ustawy przedsiębiorca nie może uregulować płatności gotówką, jeżeli jednorazowa wartość transakcji miałaby przekraczać wartość 15 tysięcy złotych brutto. Powyżej tej sumy dopuszczalne są jedynie płatności bezgotówkowe.

Jak podaje Infor.pl,  zgodnie z przepisami, jeśli przedsiębiorca naruszy przepisy dotyczący limitu płatności gotówkowej, utraci prawo do wliczenia poniesionego wydatku do kosztów uzyskania przychodów.

Co to są transakcje gotówkowe? Szczegóły

Płatności gotówkowe  to inaczej rozliczenia finansowe dokonywane pieniędzmi w formie gotówki: banknotami lub monetami.

Istniejące możliwe płatności gotówkowe to:

  • wpłata gotówki w oddziale banku na wskazany rachunek bankowy odbiorcy,
  • płatność w sklepie gotówką,
  • przekaz pocztowy.

Transakcje bezgotówkowe. Na czym polegają? Wyjaśniamy

Natomiast transakcje bezgotówkowe to jak czytamy na rządowej stronie – "rozliczenia finansowe dokonywane pieniędzmi w formie znaków cyfrowych, czyli bez użycia gotówki". 

Transakcji bezgotówkowych można dokonywać jako: 

  • płatność kartą płatniczą,
  • płatność online kartą płatniczą,
  • płatność BLIK,
  • internetowe zlecenie przelewu bankowego (przelew na rachunek).

Źródło: Gov.pl/ Infor.pl 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM