Czy wsteczna zmiana formy opodatkowania zawsze się opłaca? Czy każdy może jej dokonać? Wyjaśniamy

Polski Ład i Polski Ład 2.0 wprowadziły w przepisach podatkowych wiele zmian. Jedną z nich jest elastyczna zmiana formy opodatkowania dla przedsiębiorców. Jednak nie dla wszystkich. Wyjaśniamy na czym polega wsteczna zmiana formy opodatkowania, komu się opłaca i kto może z niej skorzystać oraz jak zmiany formy opodatkowania należy dokonać.

Jedną z możliwości zmniejszenia podatku za 2022 rok jest  zmiana formy opodatkowania przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Tę decyzję podatnicy mogą podjąć do chwili złożenia deklaracji podatkowej za obecny rok. 

Wsteczna zmiana formy opodatkowania. Najważniejsze informacje

Zgodnie z aktualnymi przepisami podatkowymi, przedsiębiorcy którzy do 20 lutego 2022 roku wybrali  podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą mogli zmienić wstecznie formę opodatkowania.

— Przepisy Polskiego Ładu zmieniały się w 2022 r. kilkukrotnie, w tym m.in. 1 lipca 2022 r. Obniżona została wtedy stawka PIT — z 17 proc. na 12 proc. Sama zmiana jest korzystna, ale spowodowała niemałe oburzenie wśród przedsiębiorców, którzy wybrali inną formę opodatkowania niż skala. Dlatego Ministerstwo Finansów wprowadziło przepisy o możliwości ponownego wyboru formy opodatkowania za 2022 r. – tłumaczy w Business Insider Polska - Marcin Zarzycki, doradca podatkowy, adwokat i partner zarządzający LTCA.

Aby zmienić formę opodatkowania trzeba do 2 maja 2023 roku złożyć zeznanie:

  • PIT-36 - zamiast PIT-36L (liniowcy) lub zamiast PIT-28 (ryczałtowcy).

Jest tu jednak haczyk…

— Formę opodatkowania można zmienić, ale tylko na skalę podatkową, czyli podatnicy na podatku liniowym i ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych będą mogli wybrać skalę, ale jak ktoś jest na skali, to prawo do zmiany już mu nie przysługuje — mówi dla Business Insider Marcin Zarzycki.

Innym problemem może być również to że ponowny wybór formy opodatkowania będzie wymagał przeliczenia wszystkich całorocznych  obciążeń według skali podatkowej.

 — (...) Zmiana na skalę PIT to nie tylko przeliczenie podatku. Oznacza to również konieczność m.in. przeliczenia składek zdrowotnych (i ich ewentualną dopłatę) – wymienia Marcin Zarzycki. 

Zmiana formy opodatkowania. O tym trzeba pamiętać

Przedsiębiorcy decydujący się na zmianę formy opodatkowania muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami. 

- Składka zdrowotna na podatku liniowym wynosi bowiem 4,9 proc. dochodu, a na skali PIT — aż 9 proc. Ryczałtowcy płacą ją według jeszcze innych zasad, w zależności od rocznego przychodu - czytamy na stronach Business Insider. 

Podejmując się zmiany formy opodatkowania, przedsiębiorca musi pamiętać, że będzie ona dotyczyła tylko 2022 roku.

— Jeżeli dany przedsiębiorca, który w 2022 r. jest na przykład na podatku liniowym, wybierze za ten rok skalę, to wybór ten obejmie tylko 2022 r. W 2023 r. dalej będzie na liniowym – ostrzega w Business Insider Marcin Zarzycki.

W związku z tym jeśli podatnik będzie chciał w 2023 roku być na skali podatkowej to musi dokonać takiego wyboru do 20 lutego 2023 roku. 

- Innymi słowy, najpierw będzie trzeba wybrać formę opodatkowania na 2023 r. — do 20 lutego 2023 r., a później zmienić formę opodatkowania za 2022 r. — do 2 maja 2023 r - czytamy w Business Insider. 

Kolejną ważną kwestią przy zmianie formy opodatkowania, o której należy pamiętać, jest prowadzenie książki przychodów i rozchodów. Przedsiębiorcy na ryczałcie, takich zestawień nie prowadzą, na skali podatkowej - muszą.

— Jeżeli więc przedsiębiorca zdecyduje się na wybór skali podatkowej za 2022 r., będzie musiał również "wstecznie" zaprowadzić KPiR za cały 2022 r. –zauważa ekspert  Marcin Zarzycki.

Wsteczna zmiana opodatkowania. Nie zawsze korzystna?

Inną istotną kwestią jest fakt, że przedsiębiorcy mogli zmienić formę opodatkowania za pół roku - jeśli tak zdecydowali, musieli złożyć wniosek w sierpniu 2022. 

 — Ci, którzy w trakcie roku zmienili formę opodatkowania z ryczałtu na skalę PIT, nie mogą wybrać takiej formuły opodatkowania dla całego roku – mówi w Business Insider doradca podatkowy - Radosław Kowalski.

Jednocześnie doradca przypomina, że przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na zmianę już w sierpniu 2022 r., nie mogą skorzystać ze wspólnego opodatkowania z małżonkiem czy jako samotni rodzice.

Źródło: Business Insider / PIT.pl

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM