Niedziele handlowe grudzień 2022. Zostały jeszcze dwie w tym roku. Dobre wiadomości przed świętami

Niedziele handlowe nie wypadają często, a przed świętami bywają wybawieniem. W grudniu 2022 będą jeszcze dwie niedziele, kiedy sklepy będą otwarte. W 2023 niedziel handlowych będzie łącznie siedem. Kiedy dokładnie?

Od 2018 roku obowiązują w Polsce ograniczenia w handlu w niedziele i święta. Od 2020 roku zakaz handlu obejmuje większość niedziel w roku kalendarzowym.

W związku z tym w 2022 roku niedziele handlowe wypadły jedynie siedem razy, w tym dwie wciąż przed nami bo wypadają w grudniu. Podobnie będzie w 2023 roku.

Niedziele handlowe w grudniu 2022

W 2022 zakupy w niedzielę we wszystkich sieciach handlowych zrobimy w grudniu jeszcze dwa razy:

  • 11 grudnia
  • 18 grudnia

Niedziele handlowe w 2023 r. - kalendarz

  • 29 stycznia,
  • 2 kwietnia,
  • 30 kwietnia,
  • 25 czerwca,
  • 27 sierpnia,
  • 17 grudnia,
  • 24 grudnia.

Niedziele handlowe 2023. W wigilijną niedzielę sklepy będą czynne

Jak wyliczają Wiadomości Handlowe w 2023 roku niedziel handlowych będzie dokładnie 6,5.

A to dlatego, że  24 grudnia czyli Wigilia Bożego Narodzenia wypadnie właśnie w niedzielę. 

— W przypadku gdy 24 grudnia przypada w niedzielę, stosuje się te same zasady, które dotyczą 24 grudnia, gdy dzień ten nie przypada w niedzielę, tj. handel w takim dniu po godzinie 14 jest zakazany, oczywiście poza wyjątkami określonymi w ustawie, których zakaz handlu i tak nie dotyczy - wyjaśnia cytowana przez Wiadomości Handlowe Marta Mizerska, radca prawny w kancelarii Penteris.

Niedziele handlowe w Polsce – przepisy

Ustawa ograniczająca handel w niedziele wprowadzona została w 2018 roku. Stopniowo z kalendarza znikały niedziele, podczas których można było robić zakupy. Najpierw były to dwie niedziele, a następnie została tylko jedna w miesiącu.

Od 2020 roku niedziel handlowych w kalendarzu rocznym w Polsce nie ma prawie w ogóle. Ustawa obowiązuje już w pełnym wymiarze, a niedziele handlowe pojawiają się jedynie przy okazji zbliżających się świąt czy dni wolnych od pracy.

Niedzielny zakaz handlu nie dotyczy jednak wszystkich,  m.in. aptek, stacji benzynowych czy lokali gastronomicznych, które otwarte są zwykle we wszystkie niedziele. 

Również w przypadku sklepów spożywczych istnieje możliwość zrobienia niedzielnych zakupów, jednak tylko wówczas, gdy klientów obsługuje właściciel danego lokalu usługowego, któremu nieodpłatnie pomagać mogą: małżonek lub małżonka, dzieci, rodzice, rodzeństwo, wnuki albo dziadkowie.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele w Polsce, przedsiębiorcom grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary.

Źródło: Gov.pl/ Business Insider Polska/ RMF.fm/ Wiadomości Handlowe

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM