Hanna Machińska odwołana ze stanowiska zastępcy RPO. "Była urzędnikiem, ale też społecznikiem"

O odwołaniu Hanny Machińskiej z końcem roku Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek poinformował w komunikacie, nie podając powodu swojej decyzji. Następcą Hanny Machińskiej ma zostać prof. Wojciech Brzozowski, specjalista od prawa wyznaniowego z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz wideo

Dr Hanna Machińska nie będzie już zastępczynią Rzecznika Praw Obywatelskich. Marcin Wiącek zdecydował o jej odwołaniu z końcem roku. W oficjalnym komunikacie nie ma jednak ani słowa o przyczynie tej decyzji. Hanna Machińska od lat jest zaangażowana w walkę z dyskryminacją, ksenofobią i nietolerancją. Podczas pełnienia swojej funkcji w biurze RPO zaangażowana była między innymi w działalność na rzecz praw migrantów na polsko-białoruskiej granicy.

W opinii byłego ministra sprawiedliwości i szefa Najwyższej Izby Kontroli, a obecnie senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego odwołanie Machińskiej to duża strata dla Biura RPO. - Hanna Machińska była zawsze tam, gdzie byli potrzebujący. Była z niepełnosprawnymi, tworząc pierwsze w Polsce standardy wspierania osób niepełnosprawnych - powiedział Kwiatkowski, który przez wiele lat współpracował z odwołaną zastępczynią RPO. Jak dodał, organizowała ona również szkolenia dla sędziów i prokuratorów z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. - Była urzędnikiem, ale też zawsze była społecznikiem. W sposób niezwykły wspierała misję Rzecznika Praw Obywatelskich - podkreślił Kwiatkowski. 

Hanna Machińska była zastępczynią RPO od 2017 roku. Jej następcą ma zostać profesor Wojciech Brzozowski z katedry prawa wyznaniowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM