IMGW ostrzega: Nadciągają śnieżyce i siarczyste mrozy. Zima w Polsce zaatakuje już w weekend

W piątek najwięcej słońca będzie na północy kraju. Na południowym wschodzie spadnie 10 mm deszczu, a w Karpatach 10 cm śniegu - poinformowała PAP dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ilona Bazyluk. Jednak, jak informuje IMGW, już w sobotę rozpocznie się atak zimy, spowodowany przez Niż Brygida.

W piątek najwięcej słońca będzie na północy kraju, głównie na Wybrzeżu. Im bardziej ku centrum i na południowy wschód, tym zachmurzenie będzie większe. Na południowym wschodzie będzie padał deszcz, którego spadnie 10 mm. W Karpatach spadnie z kolei 10 cm śniegu. W Zakopanem wystąpią opady marznące powodujące gołoledź. 

IMGW. Pogoda na piątek. W tych rejonach w Polsce będzie padał deszcz

Temperatura maksymalna od -2 stopnia Celsjusza na północy, ok. 2 stopni w centrum, do 3 stopni na południowym wschodzie.

Wiatr słaby, z kierunków południowych i zachodnich. W Karpatach porywy wiatru wyniosą do 90 km/h. W górach wystąpią zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy na południowym wschodzie wystąpią intensywne opady deszczu, których suma wyniesie 20 mm. W tej części kraju także będzie padał deszcz ze śniegiem, a lokalnie śnieg. W Tatrach opady śniegu wyniosą do 15 cm. Na północy wystąpią mgły marznące z widzialności do 200 metrów.

Temperatura minimalna od -6 stopni Celsjusza na Pomorzu, -1 w centrum, do 2 stopni na południowym wschodzie.

Wiatr słaby, z kierunków zmieniających się, z przewagą wschodniego. Tylko w górach wiatr silniejszy, porywisty. 

IMGW ostrzeżenia na 3 dni. Śnieżyce i siarczyste mrozy

Sobota przyniesie zdecydowaną zmianę pogody. 

- Niż Brygida dociera do Polski wraz ze swoimi frontami atmosferycznymi i zacznie oddziaływać na nasz kraj z piątku na sobotę. Początkowo będą to bardzo intensywne opady deszczu, szczególnie na Lubelszczyźnie i na Podkarpaciu – mówi PAP - rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Natomiast w sobotę wieczorem, w nocy z soboty na niedzielę oraz w niedzielę spodziewane są śnieżyce.

- Śniegu będzie naprawdę sporo, bo początkowo na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i Małopolsce z soboty na niedzielę spadnie do 10 cm, w Karpatach nawet do 15 cm - prognozuje.

W niedzielę śniegu jeszcze przybędzie.

- Przewidujemy, że w tym rejonie grubość pokrywy śnieżnej wzrośnie o kolejne 10–15 cm. A na Lubelszczyźnie, Mazowszu, w woj. świętokrzyskim, Ziemi Lubuskiej, aż po Opolszczyznę śnieg utworzy warstwę grubości 20 cm - zapowiada Walijewski.

Front z dużą ilością opadów przesunie się bardziej na północ. W poniedziałek spadnie do 10 cm na Pomorzu i krańcach zachodnich.

Wraz z przemieszczającym się frontem i opadami śniegu będzie wzrastała prędkość wiatru i osiągnie od 70 do 90 km/h, a to spowoduje zamiecie i z zawieje śnieżne.

Pogoda IMGW. W całym kraju silny mróz

Od nocy z wtorku na środę zacznie robić się mroźnie – na Podlasiu i całym południu do -13 st. Celsjusza, a w obszarach górskich aż minus 18-20, w centrum -8. Najcieplej będzie na północnym zachodzie od -4 do 5. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM