Zima nie odpuszcza. W tych rejonach nadal będzie intensywnie padać śnieg

W poniedziałek do Polski napływać będzie chłodne, arktyczne powietrze z północy. Na terenie całego kraju możliwe są opady śniegu, choć już nie tak intensywne, jak w niedzielę. Jak powiedział PAP Jakub Gawron, synoptyk IMGW, największe opady są spodziewane na północy, wschodzie oraz w rejonach podgórskich kraju.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w poniedziałek niż Birgida przeniesie się nad Litwę.

 Zima nie odpuszcza. Do Polski napływa arktyczne powietrze

Jakub Gawron z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego podał, że w poniedziałek do Polski będzie napływać chłodne powietrze pochodzenia arktycznego.

- W ciągu dnia zachmurzenie będzie duże, przy czym na zachodzie możliwe są większe przejaśnienia. W całym kraju prognozowane są miejscowe opady śniegu. Najintensywniejsze opady wystąpią na Pomorzu, Warmii i Mazurach, obszarach podgórskich Sudetów i Beskidów. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w tych obszarach to do 10 centymetrów. Na pozostałym obszarze może spaść do około 5 cm. Temperatura maksymalna od minus 5 na północnym wschodzie do zera na zachodzie kraju i 4 stopni na plusie nad samym morzem. Na Podhalu prognozowane jest minus 7 stopni - powiedział Jakub Gawron z IMGW-PIB.

Miejscami porywisty wiatr. Zawieje i zamiecie śnieżne

Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, miejscami w całym kraju porywisty. Na Pomorzu Wschodnim oraz w rejonie Zalewu Wiślanego porywy mogą osiągać prędkość do 80 km/h, powodując zawieje i zamiecie śnieżne.

 IMGW ostrzeżenia. Noc mroźna. W tych rejonach będzie wiało

W nocy zachmurzenie duże. Tylko w centrum kraju spodziewane są większe przejaśnienia. Opady śniegu coraz słabsze, za wyjątkiem północy kraju, gdzie może spaść do 10 cm, a w rejonie Zalewu Wiślanego nawet do 20 cm świeżego śniegu. Na pozostałym obszarze spadnie od 3 do 5 centymetrów białego puchu. Temperatura minimalna od minus 8 stopni na północnym wschodzie Polski, do minus 3 w centrum. Nad samym morzem około zera. W obszarach podgórskich, zwłaszcza w rejonie Podhala, temperatura spadnie do minus 11 stopni. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty. Najsilniejsze porywy wiatru prognozowane są w rejonie Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, gdzie wiatr może osiągać do 85 km/h. Na północno-wschodniej części kraju porywy wiatru do 65 km/h mogą powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Według synoptyków IMGW-PIB sytuacja pogodowa w najbliższych dniach będzie bardzo dynamiczna i trudno w tej chwili przedstawić prognozy o dużym stopniu prawdopodobieństwa.

TOK FM PREMIUM