Czy ceny mieszkań nadal rosną, czy już spadają? "Tego można się było spodziewać"

Inflacja, która w listopadzie wyniosła już 17,4 proc., zatrzęsła rynkiem nieruchomości w Polsce. Ceny mieszkań poszybowały, zdolność kredytowa Polaków gwałtownie spadła. Mniejsza dostępność kredytów to mniej kupionych mieszkań. Jak mniejszy popyt przełoży się na ceny? Analitycy prognozują, kiedy zaczną spadać ceny mieszkań. Przewidują też wzrosty.

Maleje dynamika wzrostu cen mieszkań. Raport Otodom

Raport Otodom za listopad 2022 zawiera dane, z których wynika, że średnia cena sprzedanych mieszkań wynosiła w tym miesiącu 9,6 tys. zł za metr kwadratowy na rynku wtórnym i 10,3 tys. zł na rynku pierwotnym.

W porównaniu z listopadem poprzedniego roku ceny mieszkań na wtórnym rynku wzrosły o 8 proc., a tych sprzedawanych przez deweloperów - aż o 11 proc.

Raport pokazuje też pozytywną zmianę. Analiza cen mieszkań, które w listopadzie trafiły do sprzedaży z rynku pierwotnego, wykazała pojawiającą się już stabilność cen, miesiąc do miesiąca, w największych polskich miastach.

Wzrost średniej ceny sprzedanego mieszkania. "Tego można było się spodziewać"

Liczba sprzedanych nowych mieszkań pozostała na poziomie 3,3 tys. lokali. Z kolei wprowadzonych do sprzedaży było 4,3 tys. lokali.

To liczby pokazujące duży spadek w stosunku do poziomu sprzedaży w 2021 roku:

  • o 29 proc. w zakresie sprzedanych mieszkań,
  • o 33 proc. w puli mieszkań wprowadzonych do sprzedaży.

W ofertach deweloperów w listopadzie było 55 tys. lokali.

O ile na tym samym poziomie pozostaje średnia cena mieszkań w ofercie, to jednocześnie nastąpił wzrost w średniej ceny sprzedanych lokali. Te w listopadzie były o 4 proc. droższe od mieszkań, które znalazły nabywców w październiku.

– Można było się spodziewać takiego rozwoju sytuacji ze względu na zmiany na rynku kredytowym. Obecnie klientami deweloperów są głównie nabywcy posiadający własne środki na sfinansowanie zakupu – czy to na własne potrzeby, czy realizowanego w celach inwestycyjnych. W obu przypadkach wybór mieszkania nie zależy od jego dostępności finansowej, w związku z czym częściej wybierane są mieszkania z wyższych segmentów jakościowych lub lepiej zlokalizowane, a tym samym droższe – skomentowała Katarzyna Kuniewicz, z Otodom Analytics.

Czy ceny mieszkań w Polsce spadną? [PROGNOZA]

Analitycy PKO BP zwrócili uwagę w raporcie "Monitoring cen mieszkań", że następuje spadek "popytu inwestycyjnego". Ten spadek jest reakcją rynku inwestorów na sytuację w Polsce: wzrost stóp procentowych, które przekłada się na wzrost rat kredytów i zmniejszanie zdolności kredytowej rodzin zainteresowanych zakupem mieszkań. Spadek nowych inwestycji pokaże jednak efekt rynkowy dopiero za około 2 lata, bo tyle wynosi średni cykl deweloperski.

Na razie jednak sytuacja kredytowa kupujących mieszkania powoduje zmniejszenie popytu na mieszkania, i w rezultacie pociągnie za sobą spadek cen mieszkań.

"Prognozujemy, że wobec sygnałów wciąż niskiego popytu oraz obserwacji rosnącej liczby mieszkań gotowych w ofercie rynku pierwotnego prawdopodobne są dalsze spadki cen mieszkań w perspektywie kilku najbliższych kwartałów". - napisali w raporcie analitycy PKO BP.

Jednak obserwowane obecnie zmniejszenie liczby nowych inwestycji będzie miało konsekwencje w przyszłości.

"Biorąc pod uwagę znaczną skalę redukcji nowych inwestycji mieszkaniowych, prognozę powolnej odbudowy popytu oraz lepkość cen mieszkań zakładamy, że powrót cen do silniejszego trendu wzrostowego jest możliwy od 2025".

Źródła: Otodom — ceny mieszkań w listopadzie, Otodom — deweloperzy, PKO BP - "Monitoring cen mieszkań"

TOK FM PREMIUM