Grand Press 2022. "Eksperyment" Michała Janczury z nagrodą dla najlepszego reportażu audio

Michał Janczura, autor serialu "Eksperyment" w tokfm.pl, otrzymał nagrodę Grand Press 2022 w kategorii reportaż audio. Czwarte miejsce w kategorii Dziennikarz Roku otrzymała nasza redakcyjna koleżanka, Karolina Lewicka.

Grand Press to największy konkurs dziennikarski w Polsce. Prestiżowe nagrody przyznawane są od 1997 roku.

"Eksperyment", najlepszy reportaż audio Grand Press 2022, Michała Janczury to radiowy serial dokumentalny o poszukiwaniu cudownego leku, o świecie medycyny, o dążeniu do sławy i uwielbienia, o układach na najwyższych szczeblach władzy, o handlowaniu nadzieją i o wielkich pieniądzach.

To miał być prosty zabieg, który da Robertowi nadzieję na przyszłość, na zdrowie, na to, że do końca życia będzie widział. Okazał się początkiem piekła, naznaczonego bólem i cierpieniem. Ta historia to wstęp do opowieści o eksperymencie na ludziach prowadzonym na ogromną skalę i poza kontrolą. W serialu "Eksperyment" przedstawiamy mechanizmy, które sprawiają, że wszystko to jest możliwe.

Posłuchaj pierwszego odcinka serialu "Eksperyment":

Karolina Lewicka, autorka między innymi "Wywiadu Politycznego" w TOK FM, zajęła czwarte miejsce w kategorii Dziennikarz Roku 2022. 

W tegorocznej edycji konkursu Radio TOK FM otrzymało pięć nominacji w kategoriach: reportaż audio, publicystyka, Grand Press Digital.

"Jeden kraj, dwie granice"

Reportaż "Jeden kraj, dwie granice", którego autorami są Karolina Głowacka i Jakub Medek, opisuje losy dwojga uchodźców, którzy schronienia szukali w Polsce. Oboje są z kraju, w którym trwa wojna. Oboje z obaw o swoje życie ruszyli na Zachód. Różniła ich granica, którą przekraczali. On trafił do "polskiego Guantanamo", ją za rękę prowadzili polscy pogranicznicy...

Posłuchaj podcastu:

"Siedem okaleczeń"

Płeć Adama wybrano za niego, do tego zabrano mu bliskich. Pozbawiono wszelkich praw, a na końcu zamknięto za niewinność. Twierdzi, że był bity w DPS-ie. Najbardziej kocha wolność, ale jeśli nikt mu nie pomoże, spędzi resztę życia w izolacji. To historia Adama, którą Michał Janczura opowiada w reportażu "Siedem okaleczeń".

Posłuchaj nominowanej audycji:

"Czy Jacek Dukaj wie, że jest praojcem polskich neutratywów?"

Jakub Janiszewski oraz Martyna Osiecka zostali nominowani do nagrody Grand Press 2022 w kategorii "Publicystyka" za odcinek audycji "Nagłe zastępstwo" zatytułowany: "Czy Jacek Dukaj wie, że jest praojcem polskich neutratywów?".

Język neutralny, czyli bez nacechowania płciowego wydaje się względnie nowym projektem. W Polsce w jego promocji prym wiedzie strona "zaimki.pl". Ale pierwsze próby wymyślenia form niebinarnych zaczęły się na wiele lat przed wszelkimi próbami uczynienia tego tematu kwestią polityczną. Jacek Dukaj, gość "Nagłego Zastępstwa" eksperymentował z odpłciowionym językiem ponad dwie dekady temu - brzmi opis nominowanej audycji.

Posłuchaj rozmowy z Jackiem Dukajem:

TOK FM Premium z nominacją do Grand Press Digital 2022

TOK FM Premium, jako jedna z trzech marek, było nominowane do tegorocznej nagrody Grand Press Digital, która należy się tym mediom i osobom, "które wykazały się innowacyjnym podejściem w wykorzystaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej".

Eksperci zwrócili uwagę m.in. na to, że TOK FM "idealnie łączą free z modelem przychodowym z treści i widzą różnicę między podcastem a nagraniem audycji", a także, że są "poukładani biznesowo i dziennikarsko". "Gdy do tego dodać, że stanowią zespół osobowości nie bojących narażać się władzy, ich sukces nie może dziwić" - napisano w uzasadnieniu nominacji.

TOK FM PREMIUM