Czesław Michniewicz nie będzie już trenerem piłkarskiej reprezentacji Polski. PZPN ogłosiło decyzję

Polski Związek Piłki Nożnej poinformował, że z dniem 31 grudnia 2022 roku Czesław Michniewicz przestanie pełnić funkcję selekcjonera reprezentacji Polski.

Czesław Michniewicz wraz z dniem 31 grudnia straci stanowisko selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski - poinformował Polski Związek Piłki Nożnej. 

12 grudnia PZPN po spotkaniu prezesa związku Cezarego Kuleszy z Czesławem Michniewiczem poinformował, że nie skorzystał z klauzuli umownej, która umożliwiała jednostronne przedłużenie kontraktu selekcjonera.

52-letni Michniewicz został selekcjonerem reprezentacji w 31 stycznia 2022 roku, po tym, jak z pracy zrezygnował Portugalczyk Paulo Sousa. Zadebiutował pod koniec marca w towarzyskim spotkaniu ze Szkocją, które zakończyło się remisem 1:1. Później była wygrana 2:0 ze Szwecją w meczu barażowym o awans do mistrzostw świata w Katarze.

Czerwiec i wrzesień to rywalizacja w Lidze Narodów. Zaczęło się od zwycięstwa nad Walią 2:1, później przyszedł zimny prysznic w postaci spotkania w Brukseli z Belgią, które zakończyło się porażką polskich piłkarzy 1:6, najwyższą od 12 lat. Następnie było 2:2 z Holandią w Rotterdamie i druga porażka, tym razem 0:1, przed własną publicznością w Warszawie z Belgami.

Już jesienią biało-czerwoni przegrali z Holandią 0:2 na PGE Narodowym, a następnie w potyczce decydującej o utrzymaniu w najwyższej dywizji tych rozgrywek pokonali w Cardiff Walijczyków 1:0. W jedynym sprawdzianie bezpośrednio przed mundialem polski zespół wygrał z Chile 1:0.

Afera premiowa. "Mocno to rozdmuchano"

Według medialnych informacji na niekorzyść Michniewicza zadziała tzw. afera premiowa i fakt, że o nagrodzie finansowej, jaką drużyna rzekomo miała obiecaną od premiera Mateusza Morawieckiego, prawdopodobnie nie wiedziały władze PZPN (ostatecznie poinformowano już, że nie będzie rządowych środków na premie dla piłkarzy).

Bilans Michniewicza - pięć zwycięstw, pięć porażek i trzy remisy

W mistrzostwach w Katarze Polska w fazie grupowej zremisowała z Meksykiem 0:0, wygrała z Arabią Saudyjską 2:0 i przegrała z Argentyną 0:2. W 1/8 finału biało-czerwoni ulegli 1:3 Francji i odpadli z rywalizacji.

Łączny bilans 13 spotkań Michniewicza w roli selekcjonera to pięć zwycięstw, trzy remisy i pięć porażek. Bilans bramek: 13-18 na niekorzyść Polaków.

TOK FM PREMIUM