"Udało się przed terminem". Nowy wiadukt Trasy Łazienkowskiej już gotowy. Zmiany dla kierowców

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta uzyskał pozwolenie na użytkowanie nowo wybudowanego, północnego wiaduktu Trasy Łazienkowskiej przy Parku Agrykola. Przełączanie ruchu rozpocznie się w czwartek - 22 grudnia - po godz. 18. Wówczas w stronę centrum kierowcy pojadą nowym wiaduktem - poinformował stołeczny ratusz.
Zobacz wideo

W czwartek 22 grudnia o godzinie 18 rozpocznie się przełączanie ruchu na nowy, północny wiadukt Trasy Łazienkowskiej przy Agrykoli. Wówczas - w stronę centrum - kierowcy pojadą nowym wiaduktem (dostępny będzie jeden ogólnodostępny pas ruchu i buspas). Jadący na Pragę zostaną na starym, czyli południowym wiadukcie, do momentu zakończenia wykonywania oznakowania. Na nową konstrukcję będą mogli wjechać około godz. 23.

- Tuż przed świętami, niespełna rok od rozpoczęcia prac, a co najważniejsze - przed planowanym terminem - oddajemy do ruchu pierwszy z przebudowywanych wiaduktów Trasy Łazienkowskiej. Prace będą trwać dalej, ale już dziś mieszkańcy miasta mogą skorzystać z nowego północnego wiaduktu - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Do czasu wybudowania drugiego wiaduktu (czyli południowego) ruch w obydwu kierunkach będzie się odbywał po stronie północnej. Zostały tam wyznaczone cztery pasy ruchu - po dwa w każdym kierunku: buspas o szerokości trzech metrów oraz pas dla samochodów osobowych o szerokości 2,25 m. Wejścia piesze na nowy wiadukt nie są jeszcze czynne.

Trasa Łazienkowska, schemat organizacji ruchuTrasa Łazienkowska, schemat organizacji ruchu Mat. prasowe Wydziału Prasowego Urzędu m.st. Warszawy

Jakie zmiany dla autobusów?

Na nowym obiekcie autobusy będą jeździły po zewnętrznej (prawej) stronie jezdni. Oznacza to możliwość przywrócenia przystanku "Torwar 02" w kierunku centrum - znajdującego się nad jezdniami Wisłostrady. Będą się tu zatrzymywać autobusy linii: 138, 143, 151, 182, 188 oraz na żądanie linii 411, 502, 514, 520, 523, 525 i N25. Nieczynne pozostaną przystanki Rozbrat (w obydwu kierunkach).

Po przeniesieniu ruchu na wiadukt północny zamknięty zostanie wiadukt południowy i rozpocznie się jego rozbiórka. W pierwszej kolejności zdemontowane zostanie wzmocnienie konstrukcji starego wiaduktu, następnie balustrady, bariery energochłonne i latarnie. Usunięta zostanie też nawierzchnia.

"Wiadukt południowy składa się z siedmiu trzyprzęsłowych ram, czyli w sumie z 21 przęseł. Rozbieranie jego konstrukcji ruszy po Nowym Roku od części znajdującej się nad rondem Stanisława Sedlaczka. Spowoduje to konieczność czasowego zamknięcia ronda. W miejscu rozebranego wiaduktu wybudowany zostanie nowy obiekt" - przekazał Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.

Przebudowa wiaduktów Trasy Łazienkowskiej przy Parku Agrykola potrwa do marca 2024 r.

Przebudowa Trasy Łazienkowskiej

Wiadukty Trasy Łazienkowskiej przy Agrykoli zaprojektowane i wybudowane zostały jako dwie bliźniacze żelbetowe przeprawy. Długość każdego to blisko 400 m. Wiadukty powstały wraz z pozostałą częścią Trasy Łazienkowskiej i udostępniono je do ruchu w 1974 r. "Przed rozpoczęciem trwającej przebudowy przejeżdżało nimi ponad 110 tys. pojazdów dziennie. W 2015 r. specjaliści z Politechniki Warszawskiej wykonali ekspertyzę stanu technicznego wiaduktów, w której rekomendowali rozebranie obiektów i odbudowanie ich od podstaw" - zaznaczył SZRM.

Na nowych wiaduktach powstaną ciągi pieszo-rowerowe oraz pochylnie.

Prace przy Parku Agrykola to kolejny etap, realizowanej w ostatnich latach, przebudowy Trasy Łazienkowskiej. Dotychczas wyremontowano: most Łazienkowski, estakady na węzłach z Wisłostradą i Wałem Miedzeszyńskim oraz wiadukt na Przyczółku Grochowskim.

13 grudnia podpisana została umowa na przebudowę kolejnego odcinka Trasy Łazienkowskiej - rozbiórkę i odbudowę wiaduktów nad ulicami Paryską i Bajońską. Powstaną tu ekrany akustyczne i wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni w al. Stanów Zjednoczonych - od Bajońskiej do Międzynarodowej. Prace mają być zakończone w ciągu 30. miesięcy.

TOK FM PREMIUM