Polacy chcą, żeby Ukraina dostała od Polski więcej broni [SONDAŻ]

"Polacy nie mają wątpliwości, że nadal powinniśmy dozbrajać ukraińskich żołnierzy walczących z rosyjską agresją" - informuje "Rzeczpospolita". Za przekazywaniem broni i uzbrojenia dla ukraińskich żołnierzy jest 77,5 proc. badanych w sondażu IBRiS dla "Rz".
Zobacz wideo

Dziennik przypomina, że dotychczas wartość broni i uzbrojenia wysłanego przez Polskę na Ukrainę przekroczyła 2 mld dol. "Polska znajduje się w czołówce krajów wspierających ukraińskich żołnierzy. Z danych Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii wynika, że znajdujemy się na czwartym miejscu z zadeklarowaną kwotą na zbrojenia dla wschodniego sąsiada o wartości 1,82 mld euro" - czytamy.

"Z badania IBRiS wynika, że za przekazywaniem broni i uzbrojenia dla ukraińskich żołnierzy jest 77,5 proc. badanych, przeciwko - 18,3 proc., a tylko 4,2 proc. nie ma zdania" - informuje gazeta. Zwolennicy, jak zaznacza dziennik, "w ostatnich wyborach głównie głosowali na PiS (97 proc.), Lewicę (91 proc.) lub Koalicję Obywatelską (86 proc.)". "Najwięcej przeciwników wysyłania broni na Ukrainę jest wśród wyborców Krzysztofa Bosaka (31 proc.) i Konfederacji (27 proc.), ale też Szymona Hołowni (29 proc.)" - podała "Rzeczpospolita".

Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało dziennikowi, że "ze względów bezpieczeństwa" nie podaje, jaki sprzęt jest wysyłany na Ukrainę. MON poinformowało jednocześnie, że pierwsze działania w zakresie wsparcia wojskowego Ukrainy Polska podjęła jeszcze przed rosyjską inwazją na ten kraj.

"Już na początku lutego szef MON Mariusz Błaszczak podjął decyzję w sprawie nieodpłatnego przekazania wybranego sprzętu wojskowego z zasobów Sił Zbrojnych RP na rzecz Sił Zbrojnych Ukrainy" - czytamy w "Rz"

Polskie wsparcie - jak przekazał MON dziennikowi - obejmuje sprzęt wojskowy m.in. amunicję, inteligentne systemy kierowane do rażenia celów, bezzałogowe systemy powietrzne, czołgi i moździerze. "Jesteśmy jednym z liderów pomocy nie tylko militarnej (pioruny czy kraby to tylko niektóre z wizytówek polskiej pomocy sprzętowej), ale również humanitarnej i medycznej" - podkreślił resort obrony.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM