Były rzecznik Andrzeja Dudy w zarządzie państwowej spółki. Błażej Spychalski wiceprezesem

Błażej Spychalski i Andrzej Kensbok zostali powołani na wiceprezesów państwowej spółki Gaz-System.

"Nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki operatora gazociągów przesyłowych Gaz-System powołało z dniem 1 stycznia 2023 roku Andrzeja Kensboka oraz Błażeja Spychalskiego na członków zarządu spółki i powierzyło im funkcję wiceprezesów zarządu" - można przeczytać w piątkowym komunikacie Dodano w nim, że dotychczasowi członkowie zarządu - Marcin Kapkowski i Krzysztof Jackowski - kończą pracę w spółce 31 grudnia 2022 roku.

Błażej Spychalski - kim jest? 

Błażej Spychalski od października 2021 roku był doradcą społecznym prezydenta, a w latach 2018-2021 pełnił funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP i rzecznika prasowego prezydenta RP. 

Od października 2021 roku to doradca zarządu PKN Orlen. W latach 2014-2018 był m.in. prezesem Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej w Tomaszowie Mazowieckim i prezesem Zarządu Zakładu Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej w Tomaszowie Mazowieckim. W latach 2010-2012 wykonywał mandat radnego sejmiku województwa wielkopolskiego, a w latach 2014-2018 sejmiku województwa łódzkiego. 

Jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydziału Prawa i Administracji na kierunku Prawo. Ukończył także studia Executive MBA w Collegium Humanum.

Andrzej Kensbok - kim jest? 

Z kolei Andrzej Kensbok od marca 2021 roku do grudnia 2022 roku pełnił funkcję wiceprezesa zarządu ds. finansowych KGHM Polska Miedź. Z KGHM związany był także w latach 2019-2020 jako dyrektor naczelny ds. projektów strategicznych i president&CEO w KGHM INTERNATIONAL LTD. w Kanadzie.

Od lutego 2020 roku do marca 2021 roku pełnił funkcję prezesa zarządu w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. W okresie od marca 2017 roku do czerwca 2019 roku był wiceprezesem Agencji Rozwoju Przemysłu. Od 2018 roku jest także przewodniczącym rady nadzorczej PKP, a od 2015 roku zasiadał w radzie nadzorczej i był pełnomocnikiem zarządu ds. restrukturyzacji spółek "Masfrost". W latach 1989-2013 pełnił funkcje kierownicze i dyrektorskie w przedsiębiorstwach z branży przemysłowej.

Kensbok jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ma tytuł magistra filozofii i fizyki teoretycznej. Ukończył studia MBA w INSEAD Business School specjalizacja w zarządzaniu kosztami i reorganizacji procesów biznesowych.

Spółka Gaz-System odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

TOK FM PREMIUM