"Zima na wschodzie, na zachodzie wiosna". Prognoza pogody na długi weekend

W długi weekend zimowa aura tylko na północnym-wschodzie i wschodzie, na zachodzie wiosna. W piątek na Suwalszczyźnie minus 9, a w sobotę w Lubuskim 10 na plusie - informuje rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.
Zobacz wideo

Niż, który będzie kształtował pogodę w naszym kraju sprowadzi przed weekendem chłodniejsze powietrze z północy Europy. Już w nocy z czwartku na piątek na termometrach zobaczymy wartości ujemne: minus 9 w Suwałkach, minus 6 na Warmii i Mazurach, minus 3 na Lubelszczyźnie, w centrum minus 1. Z kolei na zachodzie będą wartości dodatnie: minimalna temperatura od 1 do 3 stopni na plusie.

Wilgotne powietrze, które napłynie z wyżem sprawi, że popada. - Na Suwalszczyźnie będą to opady śniegu, na Warmii i Mazurach oraz na północy Mazowsza - deszczu ze śniegiem, na południu i na zachodzie deszczu - mówi rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

W piątek duża rozpiętość temperatur między wschodem a zachodem. - Na Suwalszczyźnie w dzień minus 6 stopni, na Białostocczyźnie minus 5, na Warmii i Mazurach minus 4, na Lubelszczyźnie minus 2, w Centrum 0. W tym samym czasie na zachodzie, szczególnie w woj. lubuskim, dolnośląskim, opolskim zobaczymy na termometrach 7, a nawet 8 stopni w plusie. Różnica temperatur między wschodem a zachodem Polski wyniesie 14 stopni - zapowiada.

Walijewski wyjaśnia, że kolejny niż wędrujący przez Europę zacznie oddziaływać na naszą pogodę z piątku na sobotę. Wraz z tym ciepłym frontem atmosferycznym pojawią się opady. Początkowo spadnie śnieg, potem deszcz ze śniegiem, następnie sam deszcz, a na koniec pojawi się marznąca mżawka powodująca gołoledź.

Śnieg, który spadnie będzie się szybko topił, więc na białe święta nie mogą liczyć chrześcijanie obrządków wschodnich, którzy w piątek obchodzą wigilię Bożego Narodzenia.

W sobotę i niedzielę na północnym-wschodzie i wschodzie kraju, a także na północnym Mazowszu utrzyma się zimowa aura. Temperatura ujemna: minus 4 i minus 3, a w pozostałej części kraju temperatury wiosenne. Na zachodzie w sobotę nawet 10 stopni Celsjusza, a w niedzielę 9. "Średnia dobowa w tej części Polski będzie powyżej 5 stopni Celsjusza, wiec mamy tam wiosnę termiczną" ocenia rzecznik IMGW.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM