RPO chce informacji na temat wypadku radiowozu, w którym były nastolatki. Wskazuje na niepokojące kwestie

Rzecznik Praw Obywatelskich prosi prokuraturę i policję o informacje dotyczące wypadku radiowozu z młodymi dziewczynami. Jak wskazał rzecznik, zaniepokojenie budzi zwłaszcza opisany w mediach fakt nieudzielenia pomocy medycznej dwóm nastolatkom, które z niewyjaśnionych powodów były przewożone radiowozem oraz próba ukrycia tego przez funkcjonariuszy.

Chodzi o wydarzenia z ubiegłego tygodnia, gdy funkcjonariusze z Pruszkowa otrzymali zgłoszenie dotyczące wypalania kabli. Odjeżdżając funkcjonariusze, zabrali do radiowozu dwie nastolatki z grupy, która zgłosiła to zdarzenie. W Dawidach Bankowych (woj. mazowieckie) policjant kierujący radiowozem stracił panowanie nad samochodem i uderzył w drzewo. Dziewczyny same zgłosiły się na pogotowie; jedna z nich pojechała do szpitala.

Wobec funkcjonariuszy wszczęto postępowanie dyscyplinarne, nie zostali natomiast zawieszeni. Policjanci udali się na zwolnienie lekarskie. We wtorek komendant stołeczny policji zawiesił w czynnościach służbowych dowódcę patrolu, który wioząc nastolatki, rozbił radiowóz.

Jak poinformowało w środę biuro RPO, rzecznik podjął - z własnej inicjatywy - sprawę dotyczącą wypadku radiowozu w nocy z 2 na 3 stycznia 2023 roku i poprosił Prokuraturę Rejonową w Pruszkowie o informacje o dotychczasowym przebiegu postępowania w tej sprawie. Rzecznik pyta, jakie czynności procesowe zostały dotychczas podjęte oraz jakie czynności są planowane w dalszej kolejności.

Rzecznik zwrócił się również do Komendanta Powiatowego Policji w Pruszkowie z prośbą o wyjaśnienia dotyczące zdarzenia oraz o informacje o czynnościach wyjaśniających i ewentualnie postępowań dyscyplinarnych wszczętych wobec tych funkcjonariuszy.

"Szczególne zaniepokojenie Rzecznika budzi szeroko opisany w mediach fakt nieudzielenia pomocy medycznej nastolatkom poszkodowanym w wypadku, które z niewyjaśnionych powodów były przewożone radiowozem, a także próba ukrycia przez funkcjonariuszy faktu przewożenia radiowozem osób postronnych" - poinformowało biuro RPO.

Posłuchaj audycji:

TOK FM PREMIUM