Tusk apeluje do Morawieckiego: Zakończcie spór, opozycja umożliwi wam przyjęcie ustawy o SN. Bądźcie poważni

Środki z KPO blokowane są przez idiotyczny spór wewnątrz obozu rządzącego; zakończcie ten spór, opozycja umożliwi wam bez żadnego problemu przyjęcie tej niedoskonałej ustawy o Sądzie Najwyższym, jeśli ona ma wystarczyć - powiedział Donald Tusk.
Zobacz wideo

Pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa posłów PiS to jeden z najważniejszych punktów rozpoczętego w środę posiedzenia Sejmu. Według autorów przyjęcie przepisów pozwoli zrealizować jeden z najważniejszych warunków Komisji Europejskiej i zbliżyć Polskę do odblokowania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

Nowelizacji nie chce Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry, więc ewentualne przyjęcie przepisów jest możliwe przy wsparciu opozycji.

- Nie muszę też tłumaczyć, jak bardzo wszyscy jesteśmy zniesmaczeni tym, że rząd pana premiera Morawieckiego od wielu miesięcy, już właściwie od lat, nie jest w stanie tych pieniędzy, które Polska wynegocjowała, co do których się umówiła z całą UE, nie jest w stanie ich do Polski przyprowadzić - mówił Donald Tusk podczas konferencji prasowej w parlamencie.

Według byłego premiera środki z KPO blokowane są przez "niepotrzebny, idiotyczny spór wewnątrz obozu rządzącego". Dodał, że "nie zna nikogo w obozie opozycji tu, w parlamencie, kto chciałby blokować te pieniądze". - Cała odpowiedzialność (...) za to, że te dziesiątki miliardów euro do polskich rodzin i firm nie trafiają, spada na rząd i PiS, i na ich wewnętrzne kłótnie - oświadczył lider Platformy.

Tusk zaapelował do szefa rządu: "Panie premierze Morawiecki, premier jest od tego, by ministrom wydawać polecenia, a nie by ze swoimi ministrami długie miesiące negocjować. Chyba ważniejsza od pana  Ziobry jest przyszłość Polski".

- Ten spór zakończcie dziś i jutro opozycja umożliwi wam bez żadnego problemu przyjęcie tej niedoskonałej ustawy, ale jeśli ona może wystarczyć, jak pan premier Morawiecki twierdzi, to na pewno PO, KO i, jak państwo słyszeli dosłownie pół godziny temu, cała opozycja, na pewno nie będą temu przeszkadzać i tego blokować. Jeszcze raz apeluję, bądźcie poważni - mówił były premier i szef Rady Europejskiej.

PO pomoże rządowi?

Zapytany o to, jak dokładnie KO zagłosuje, jeżeli poprawki opozycji do projektu noweli ustawy o SN zostaną odrzucone, odparł, że dzisiaj jest za wcześnie, w jaki sposób ostatecznie kto jak będzie głosował w Sejmie, bo my nie wiemy, jak ten dokument naprawdę będzie wyglądał.

- Jeśli projekt ustawy, tak jak to Morawiecki przedstawił, że oto jest projekt wynegocjowany z UE, z Komisją Europejską, on go przywiózł i on tu niemalże błagał, żeby nikt tego projektu nie zmieniał, bo boi się, że Komisja będzie niezadowolona. Ja co prawda powiedziałem i mogę te słowa powtórzyć: Mateusz, ty się tak nie bój KE, gdyby to były poprawki, które my proponujemy, to na pewno były one w pełni zaakceptowane - mówił lider Platformy Obywatelskiej.

- Jeśli Morawiecki daje głowę, że ta ustawa uzgodniona z Komisją, da te pieniądze, to ja nie mam żadnego problemu z tym, żeby Platforma, Koalicja (Obywatelska), cała opozycja zagłosowały "za" lub wstrzymały się, bo nie ma to żadnego znaczenia, jeśli chodzi o praktyczną konsekwencję. Chciałbym, żeby wszystkie partie opozycyjne, i wydaje mi się, że ten pierwszy krok został zrobiony, żeby zachowały się jednolicie w tej kwestii. Jednolicie nie blokując możliwości uzyskania pieniędzy - stwierdził Tusk.

TOK FM PREMIUM