Sejm podjął decyzję w sprawie kontrowersyjnej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym

Sejm przyjął poselski projekt PiS dotyczący Sądu Najwyższego. Przeciwko ustawie zagłosowali wszyscy politycy Solidarnej Polski.
Zobacz wideo

Zgodnie z zapowiedziami wśród 52 posłanek i posłów, którzy głosowali przeciwko - byli wszyscy politycy Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Projekt poparły 203 osoby.

Opozycja wstrzymała się od głosu (189 posłanek i posłów).

W głosowaniu nie wzięło udziału 16 osób. Wśród nich byli m.in.: Antoni Macierewicz (PiS), Bartłomiej Wróblewski (PiS), Barbara Dolniak (KO), Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska (Lewica).

Nowelizacja ustawy o SN

13 grudnia 2022 roku posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o SN, który, według autorów, ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO. Zgodnie z tym projektem sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał NSA, a nie jak obecnie utworzona niedawno Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN. Projekt przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Projekt uzupełnia także badania podczas testu o przesłankę ustanowienia sędziego "na podstawie ustawy".

Założenia projektu były negocjowane podczas rozmów ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli. Sejm miał zająć się projektem w grudniu ubiegłego roku, ale został on zdjęty z porządku obrad. Wcześniej prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie współuczestniczył w przygotowaniu projektu ani nie konsultowano go z nim. Zaapelował o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem i zaznaczył, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM