Premier zapowiada zmianę cen biletów kolejowych. "Będę domagał się zdecydowanych działań"

Ceny biletów kolejowych nie pozostaną na tym poziomie, na jakim dziś są - zapowiedział Mateusz Morawiecki. Premier dodał, że będzie domagał się zdecydowanych działań od Ministerstwa Infrastruktury, aby doprowadzić do jak najniższych cen biletów.
Zobacz wideo

Premier pytany był podwyżkę cen biletów kolejowych na konferencji po posiedzeniu rządu. Mateusz Morawiecki stwierdził, że ceny biletów kolejowych nie pozostaną na tym poziomie, na jakim są dziś. - Jesteśmy w okresie wysokiej inflacji i nie chcę, żeby różne części gospodarki narodowej (...) dokładały cegiełkę do tej inflacji - powiedział.

- Będę domagał się od kierownictwa Ministerstwa Infrastruktury zdecydowanych działań oszczędnościowych we wszystkich spółkach PKP, po to, aby doprowadzić do jak najniższych cen biletów - poinformował Mateusz Morawiecki.

300 mln zł dla PKP "pod warunkiem znalezienia oszczędności w spółce" 

Jak informuje "DGP", do PKP ma trafić nawet 300 mln zł, ale "pod warunkiem znalezienia oszczędności w spółce oraz obniżenia cen biletów jeszcze w styczniu". - Jeszcze w październiku, listopadzie, gdy opracowywano budżet na 2023 r., przedstawiciele spółki kolędowali po dodatkowe pieniądze, więc dorzuciliśmy im kilkaset milionów złotych. A teraz, w roku wyborczym, wycięli nam taki numer – przyznał rozmówca gazety z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

PKP podwyższa ceny biletów

Wyższe ceny biletów wprowadzono 11 stycznia. PKP tłumaczyło, że podwyżka jest konieczna ze względu na "konieczności dostosowania taryfy do oferty konkurencji, a także rosnących kosztów działalności, w tym przede wszystkim wyższych cen energii elektrycznej".

Ceny biletów jednorazowych w poszczególnych kategoriach pociągów wzrosły średnio:

  • o 17,8 proc. dla przewozów Express InterCity Premium (EIP);
  • o 17,4 proc. w pociągach Express InterCity (EIC);
  • o 11,8 proc. w pociągach Twoje Linie Kolejowe (TLK);
  • średnio o 10 proc. wzrosły również ceny biletów odcinkowych.

Posłuchaj: 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM