"Duże łóżka tylko dla małżeństw". Ordo Iuris radzi hotelarzom. I nie tylko

Ordo Iuris radzi hotelarzom, cukiernikom czy zespołom muzycznym, jak wyrazić "sprzeciw sumienia w sytuacji, gdyby wykonanie usługi było sprzeczne z wyznawanymi wartościami".
Zobacz wideo

Katoliccy prawnicy z Ordo Iuris przygotowali poradnik dla przedsiębiorców dotyczący "wolności słowa, sumienia i wyznania w miejscu pracy". "W Polsce i na świecie dochodzi do licznych przypadków naruszania wolności sumienia pracowników, przedsiębiorców, nauczycieli czy lekarzy. W wielu tego typu sytuacjach interweniował Instytut Ordo Iuris, pomagając m.in. Januszowi Komendzie, zwolnionemu z IKEA za cytowanie Biblii czy prof. Ewie Budzyńskiej, ukaranej naganą za prowadzenie wykładów o rodzinie" - przypomina instytut na swojej stronie internetowej.

W poradniku napisano, że "przedsiębiorca ma prawnie zagwarantowaną możliwość sprzeciwu sumienia w sytuacji, gdyby wykonanie usługi było sprzeczne z wyznawanymi przez niego wartościami, co może wprost zakomunikować potencjalnemu usługobiorcy" - czytamy w portalu Interia, który przyjrzał się szczegółom poradnika.

Prawnicy z Ordo Iuris piszą wprost, że chociażby "cukiernia może odmówić wykonania tortu ślubnego dla pary jednopłciowej, jeśli z uwagi na wyznawane wartości sprzeciwia się nadaniu przywilejów małżeńskich jednopłciowym konkubinatom".

Podobnie mogą postąpić zespoły muzyczne i sale weselne, które nie chcą "brać udziału" w ślubach LGBT. W poradniku "obrywa" się nie tylko osobom nieheteronormatywnym. Ordo Iuris przygotwało też radę dla przedsiębiorców, którzy oferują noclegi. "Hotel może odmówić wynajmowania pokoi z łóżkami dwuosobowymi dla par, które nie są małżeństwami" - wskazują prawnicy z Ordo Iuris.

Fundacja Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris to organizacja konserwatywnych katolickich prawników.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM