Czy w tę niedzielę sklepy będą otwarte? Niedziele handlowe 2023 [LISTA]

Po raz pierwszy od czasu wprowadzenia ustawy o zakazie handlu w niedziele, w trakcie całego roku sklepy otworzą się jedynie 6 razy, a jeden raz będą mogły obsługiwać klientów, jedynie do godziny 14:00. Kiedy wypadnie ten nietypowy dzień i w które niedziele w trakcie 2023 roku będziemy mogli robić zakupy?

Niedziele handlowe 2023 - daty

Zakupy będzie można zrobić w ostatnie niedziele miesiąca, z wyłączeniem lutego, marca, maja, lipca, września, października i listopada. Żadna niedziela w tym miesiącu nie będzie więc handlowa. 

Lista niedziel handlowych w 2023 roku:

  • 29 stycznia,
  • 2 kwietnia — wypada przed Wielkanocą
  • 30 kwietnia,
  • 25 czerwca,
  • 27 sierpnia,
  • 17 grudnia,
  • 24 grudnia — to skrócona niedziela przed Bożym Narodzeniem.

Niedziela do połowy handlowa. W Wigilię zakupy można robić tylko do godz. 14:00

Nietypowy dzień handlu czeka nas w Wigilię Bożego Narodzenia, która w tym roku wypadnie właśnie w niedzielę.

W ustawie ograniczającej handel w niedziele z 1 marca 2018 roku, w roku kalendarzowym sklepy mogą pracować jedynie w wybrane niedziele: w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, oraz bezpośrednio poprzedzające takie święta jak Wielkanoc i Boże Narodzenie.

Niedziela tuż przed Bożym Narodzeniem wypadnie w tym roku właśnie 24 grudnia, a więc w Wigilię Bożego Narodzenia. Zgodnie z ustawą o zakazie handlu powinna ona być niedzielą handlową. Jednocześnie praca sklepów w Wigilię regulowana jest też innymi przepisami, wg. których handel i wykonywanie czynności z nim związanych są zakazane tego dnia po godzinie 14:00.

Niedziele handlowe — wyjątki i kary

W ciągu 5 lat obowiązywania ustawy o zakazie handlu w niedziele handlowcy wielokrotnie znajdowali luki w przepisach i otwierali sklepy, korzystając z ustawowych wyjątków i rozszerzając prowadzoną działalność np. usługi pocztowe. Wyjątki przewidują bowiem, że takie miejsca jak placówki pocztowe, apteki, kwiaciarnie, stacje paliw i kilka innych, mogą prowadzić sprzedaż w dni wolne od handlu.

Inaczej w ustawie potraktowane są małe sklepy, w których w za ladą stanie sam właściciel. Zgodnie z treścią ustawy może on obsługiwać klientów, korzystając z nieodpłatnej pomocy małżonka, dzieci, rodziców i innych wskazanych w przepisach bliskich. Małe, rodzinne sklepy mogą być więc otwarte w każdą niedzielę roku.

Sklepy zatrudniające pracowników muszą być zamknięte w niedziele niehandlowe, a za złamanie przepisów właścicielom grozą kary od 1000 do 100 tys. zł.

Źródła: Ustawa o zakazie handlu, Wiadomościhandlowe.pl, Rzeczpospolita

TOK FM PREMIUM