Alert RCB. "Jeśli możesz, zostań w domu!". Służby ostrzegają

Jeśli możesz, zostań w domu! - nawołuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w alercie rozesłanym w piątek do mieszkańców czterech województw. Ostrzega przed silnymi opadami śniegu i związanymi z tym utrudnieniami. SMS-a z ostrzeżeniem o zagrożeniu lawinowym otrzymały natomiast osoby przebywające w Tatrach.
Zobacz wideo

"Uwaga! Dziś i jutro (03/04.02) Intensywne opady śniegu. Możliwe zawieje i zamiecie śnieżne. Trudne warunki na drogach. Jeśli możesz, zostań w domu" - takim alertem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega mieszkańców kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego, części małopolskiego i śląskiego.

SMS-owe ostrzeżenie o intensywnych opadach śniegu i zagrożeniu lawinowym w piątek popołudniu otrzymały osoby przebywające w powiecie tatrzańskim (woj. małopolskie). RCB ostrzegło, by nie planować wyjść w góry i uważnie śledzić komunikaty pogodowe.

W mediach społecznościowych RCB ostrzeżenia kieruje do wszystkich obywateli. "Jeżeli jesteś w górach lub rejonie podgórskim, zwróć uwagę na komunikaty lawinowe" - czytamy na twitterowym koncie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

"Twoje bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od Ciebie. Bądź rozważny. Dopasuj plany do warunków pogodowych oraz swoich umiejętności i doświadczenia zimowego" - radzą eksperci od bezpieczeństwa.

Śnieżyce przechodzą nad Polską

Po intensywnych opadach śniegu i śniegu z deszczem, które przeszły nad Pomorzem na drogach panują trudne warunki. "Błoto pośniegowe zalega jeszcze na S6 w rejonie Słupska i Lęborka oraz na drodze krajowej nr 22 w rejonie Człuchowa i Starogardu Gdańskiego" - przekazał PAP dyżurny PID GDDKiA Dawid Doruch.

Wskazał, że na głównych pomorskich drogach pracuje 46 pługosolarek i 18 pługów. Najwięcej pojazdów pracuje w rejonie Tczewa (14 pojazdów) i Gdańska (27 pojazdów).

Śnieżyce utrudniają jazdę po drogach woj. świętokrzyskiego. Większość tras w regionie jest biała lub utrzymuje się na nich błoto pośniegowe. Intensywnie sypie m.in. w rejonie Kielc, opóźnionych jest wiele linii autobusowych - informują służby.

Padający gęsty śnieg spowodował utrudnienia w komunikacji miejskiej. Pomimo tego, że z żywiołem walczy 170 pługopiaskarek, mogą wystąpić opóźnienia w kursowaniu autobusów i tramwajów. Również kierowcy muszą się zmierzyć z błotem pośniegowym zalegającym na jezdniach. 

Samochody ciężarowe, które z powodu śliskiej nawierzchni nie mogły podjechać na wiadukt - łącznicę na autostradzie A2 utrudniały przejazd trasą w kierunku Poznania. Na większości obszaru Łódzkiego, w tym w samej stolicy regionu, pada mokry śnieg - meteorolodzy ostrzegają przed oblodzeniami.

TOK FM PREMIUM