Cały obszar Tatr zamknięty dla ruchu turystycznego

Na wniosek TOPR, z powodu bardzo trudnej sytuacji pogodowej oraz wysokiego zagrożenia lawinowego (4 stopień), cały obszar Tatr polskich zostaje zamknięty do odwołania - poinformował Tatrzański Park Narodowy.
Zobacz wideo

Z powodu bardzo trudnej sytuacji pogodowej oraz wysokiego zagrożenia lawinowego, władze Tatrzańskiego Parku Narodowego zdecydowały w sobotę o zamknięciu do odwołania całego obszaru Tatr dla ruchu turystycznego. Zamknięcie dotyczy szlaków pieszych oraz nartostrad, tras i szlaków narciarskich. Nieczynne są kolejki linowe i wyciągi, wstrzymana jest też sprzedaż biletów wstępu na teren parku.

O zamknięcie tatrzańskich szlaków zawnioskowało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

W Tatrach obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Jest duże niebezpieczeństwo samoistnego schodzenia lawin. Jak informują ratownicy TOPR, kolejne opady śniegu połączone z silnym wiatrem dodatkowo pogorszyły sytuację lawinową.

W Tatrach cały czas przybywa śniegu. Na Kasprowym Wierchu w sobotę rano leżało już 155 cm śniegu, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich niemal półtora metra. W górach wieje silny wiatr osiągający w porywach prędkość do 100 km/h. Panuje zamieć.

Trudne warunki w górach. Służby apelują o ostrożność

Zamknięte są też niektóre szlaki w Beskidach w rejonie Babiej Góry i w Karkonoszach. Tam występuje znaczne zagrożenie lawinowe trzeciego stopnia. Beskidzcy goprowcy podkreślają, że zasypane szlaki utrudnią ewentualne akcje ratunkowe i szybkie dotarcie z pomocą do potrzebujących.

W Karkonoszach warunki pogarsza silny wiatr wiejący z prędkością do 90 km/h, a w ciągu ostatniej doby na Śnieżce odnotowano nawet porywy osiągające prędkość ponad 165 km/h.

Sużby przypominają: podstawa to ciepłe płyny, odpowiednia odzież i buty oraz naładowany telefon. Turyści, którzy zdecydują się na wyjście w góry, powinni sprawdzić dostępność schronisk i szlaków.

TOK FM PREMIUM