Ceny biletów PKP Intercity od 1 marca wracają do poziomu sprzed podwyżki

PKP Intercity obniża od 1 marca tego roku ceny biletów. Ceny bazowe na połączenia kategorii TLK i IC będą średnio o około 11 proc. niższe od obecnie obowiązujących, zaś dla kategorii EIC i EIP - średnio o około 15 proc. - poinformował przewoźnik we wtorkowym komunikacie.

Jak podkreślono, ceny biletów wracają tym samym do poprzedniego poziomu, sprzed 11 stycznia, kiedy wszedł w życie nowy cennik.

"Wprowadzenie niższych cen jest możliwe w związku z dodatkowymi działaniami optymalizacyjnymi oraz dzięki zwiększeniu rekompensaty dla PKP Intercity na 2023 rok w ramach umowy dot. świadczenia usług publicznych (PSC, z ang. Public Service Contract)" - podało PKP Intercity.

Przewoźnik poinformował ponadto, że w ślad za niższymi cenami biletów jednorazowych, obniżone zostają także ceny biletów odcinkowych, Kart Intercity (uprawniających do nielimitowanych podróży pociągami PKP Intercity w dowolnych relacjach), jak również opłat na przewóz rowerów, psa oraz bagażu.

Spółka przekazała, że osoby, które kupiły bilety odcinkowe lub Karty Intercity w cenach obowiązujących od 11 stycznia br. otrzymają możliwość zwrotu środków proporcjonalnie do liczby dni niewykorzystanych.

Bilety PKP mają być tańsze. Premier Morawiecki wskazał konkretny termin

O planowanej obniżce cen biletów pod koniec stycznia poinformował szef rządu Mateusz Morawiecki. - W zeszłym tygodniu(...) spotkałem się z ministrem infrastruktury panem Andrzejem Adamczykiem, a także z zarządem PKP Intercity. I przekazałem informacje, że domagam się znaczącej redukcji, a najlepiej powrotu do poprzednich cen tak, żeby jednocześnie inflacja była jak najbardziej przyduszona, przymrożona, żeby nie nadawać dodatkowych impulsów inflacyjnych, a z drugiej strony, żeby przede wszystkim Polacy, obywatele, mogli jeździć wygodnie, tanio, komfortowo no i właśnie po jak najniższych kosztach - powiedział premier.

Podwyżka cen biletów PKP

PKP Intercity poinformowało 5 stycznia, że od 11 stycznia zacznie obowiązywać nowy cennik biletów. Podwyżkę uzasadniono wzrostem cen prądu.

 Ceny jednorazowych biletów wzrosły średnio:

  • w pociągach Pendolino wzrosły średnio o 17,8 proc.,
  • w pociągach EIC o 17,4 proc.;
  • a w pociągach TLK/IC średnio o 11,8 proc.

Posłuchaj podcastu:

TOK FM PREMIUM