Rzecznika Praw Dziecka odpowiada na zarzuty bierności. "Konsekwentnie nie informuję o moich działaniach"
"Dzisiaj powinniśmy uszanować pamięć zmarłego dziecka i ból jego bliskich. Postępowanie w sprawie tej tragedii prowadzi prokuratura" - napisał w oświadczeniu RPD Mikołaj Pawlak.
"Konsekwentnie nie komentuję ani nie informuję o moich działaniach w sprawach indywidualnych, w szczególności karnych, w których występują dzieci. Ochrona dobra dziecka jest bowiem moim najwyższym priorytetem i żadne medialne ani polityczne naciski czy oczekiwania nie zmienią tego stanowiska" - dodał.
Na koniec RPD zaapelował o opamiętanie, "bo nienawiść jest złem, które sprowadza jedynie nieszczęście i mrok".
"Każde skrzywdzone dziecko jest naszą porażką, każdego z nas, naszego społeczeństwa, naszej cywilizacji. Musi być przestrogą i nauką, a nie narzędziem do rozsiewania tej nienawiści - podkreśkił w oświadczeniu Pawlak.
Rzecznikowi Praw Dziecka od miesięcy zarzucana jest bierność. Mikołaj Pawlak od wielu miesięcy milczy chociażby w kontekście problemu tragicznej sytuacji dzieci w DPS-ach, o których wielokrotnie pisał m.in. Michał Janczura na tokfm.pl. Rzecznik Praw Dziecka od początku niechętnie odnosił się do szeregu problemów poruszonych w serialu podcastowym "Piecza", a po emisji pierwszego sezonu milczał tygodniami.
Przypomnijmy, w piątek 3 marca posłanka Koalicji Obywatelskiej Magdalena Filiks poinformowała w mediach społecznościowych o śmierci swojego niespełna 16-letniego syna.
Posłanka i jej rodzina od kilku miesięcy byli obiektem hejtu, który został zainicjowany pod koniec grudnia 2022 roku publikacją Tomasza Duklanowskiego z Radia Szczecin. Potem były kolejne publikacje m.in. TVP Info i "Głosu Szczecińskiego".
Wyrok w sprawie pedofila, który pracował w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego i był członkiem Platformy Obywatelskiej, zapadł rok wcześniej - w grudniu 2021 roku. Mężczyzna został skazany na ponad cztery lata więzienia. Duklanowski w swoich materiałach ujawnił tak wiele informacji na temat ofiar skazanego mężczyzny, że można było bez problemów zidentyfikować te osoby. Prorządowe media natomiast zajmowały się komentowaniem "afery pedofilskiej w PO".
Posłuchaj:
Osoby potrzebujące pomocy mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy specjalistów. 116 111 to numer całodobowego telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. 116 123 to całodobowy telefon zaufania dla dorosłych. 800 70 22 22 to numer telefonu zaufania dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym.
-
Marcin W. w rękach policji. Jest podejrzany o zabójstwo dwóch osób
-
"Drastyczne" rekolekcje w Toruniu. "Żadna fundacja tego nie zrobiła, a w kościele dzieci to widziały"
-
Zapadł drugi wyrok w sprawie znanego aktora Jerzego S.
-
Paweł Śpiewak nie żyje. Znany socjolog miał 71 lat. "Postać wieloformatowa"
-
Policja opublikowała zdjęcie poszukiwanego 24-latka. Miał zabić dwie osoby. Trwa obława
- Papież Franciszek nadal w szpitalu. Watykan podał, kto odprawi mszę w Niedzielę Palmową
- Konfederacja, elektromobilność i "Krok niewystarczający, żeby wygrać wybory", czyli Trzaskowski zamiast Tuska
- Daniel Obajtek wybrany na nową kadencję. Szefem Orlenu ma być przez kolejne 3 lata
- "Wielki dzień hańby dla MKOI". Czy Polska powinna zbojkotować igrzyska olimpijskie w Paryżu?
- Niekompletne granice związku. Kirgistan i Tadżykistan