Długie weekendy 2023. Tak warto rozplanować dni wolne

W 2023 roku jest 250 dni roboczych i 115 dni wolnych od pracy, z czego 13 to dni świąteczne wolne ustawowo. Odpowiednie rozplanowanie w tym roku urlopu, daje szansę na osiem dłuższych weekendów. Kiedy warto zaplanować wydłużenie weekendów? Podpowiadamy.
Zobacz wideo

Spośród 13 świątecznych dni wolnych w 2023 roku, jeden wypada w sobotę (Święto Niepodległości) , a trzy - w niedzielę (Nowy Rok, Niedziela Wielkanocna oraz Zielone Świątki).

Dni wolne od pracy w 2023. Kalendarium

 • 1 stycznia – Nowy Rok - niedziela
 • 6 stycznia – Święto Trzech Króli - piątek
 • 9 kwietnia - pierwszy dzień Wielkiej Nocy - niedziela
 • 10 kwietnia - drugi dzień Wielkiej Nocy - poniedziałek
 • 1 maja – Święto Pracy - poniedziałek
 • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja - środa
 • 28 maja -  Zielone Świątki - niedziela
 • 8 czerwca - Boże Ciało - czwartek
 • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny / Święto Wojska Polskiego - wtorek
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych - środa
 • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości - sobota
 • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia - poniedziałek
 • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia – wtorek

Poza świętami państwowymi wolne w Polsce są też wszystkie niedziele.

Długie weekendy 2023. Kiedy warto wziąć dodatkowe dni wolne?

Biorąc w 2023 roku pięć dni urlopu wypoczynkowego, można zyskać nawet 14 dni dodatkowego wolnego.

Długie weekendy 2023. Tak warto rozplanować dni wolne

Święto Trzech Króli. Pierwszy dłuższy weekend można było zorganizować na początku stycznia przy okazji święta Trzech Króli (6 stycznia), które wypadło w tym roku w piątek.

Majówka 2023. Kolejną okazją będzie zbliżająca się majówka 2023. Święto Pracy (1 maja) wypada w 2023 roku w poniedziałek, a Święto Konstytucji 3 maja - w środę. Biorąc wolne we wtorek 2 maja - można zyskać łącznie 5 dni wolnych od pracy. Jeśli dla kogoś to mało, może wziąć jeszcze wolny czwartek i piątek (4 i 5 maja) i tym samym - przy 3 dniach z urlopu, zyskać łącznie 9 dni wolnego.

Boże Ciało 2023. Kolejną okazją do przedłużonego weekendu jest Boże Ciało, które zawsze wypada w czwartek, a w 2023 r. będzie to 8 czerwca. Chcąc wydłużyć wolne, należy zarezerwować wolny piątek - 9 czerwca i tym samy wypoczywać przez cztery dni bez przerwy.

15 sierpniu 2023. Kolejna okazja do dłuższego wypoczynku pojawi się w sierpniu. 15.08 obchodzimy Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. W 2023 roku 15 sierpnia wypada we wtorek. Biorąc wolny poniedziałek, można wydłużyć weekend do czterech dni.

Wszystkich Świętych 2023. Kolejną okazję na złapanie oddechu od pracy, da 1 listopada, czyli Święto Wszystkich Świętych, które wypadnie w środę. Można wziąć wolny poniedziałek i wtorek i mieć 5 dni wolnego albo czwartek i piątek i też mieć łącznie 5 dni wolnego. Ewentualnie w innej kombinacji - można wziąć cztery dni wolnego - poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek i zyskać łącznie 9 dni wolnych od pracy.

Święto Niepodległości 11 listopada. W 2023 r. 11 listopada wypada w sobotę i będzie to dzień, który można odebrać jako wolny. I tym samym można ułożyć wolne tak w grafiku, aby przedłużyć sobie  któryś z weekendów wolnym piątkiem lub poniedziałkiem.

Boże Narodzenie 2023. W tym roku Wigilia wypadnie w niedzielę, a dni świąteczne w poniedziałek i wtorek. Także niejako z automatu bez dodatkowych dni urlopowych w 2023 r. w Boże Narodzenie będzie można odpoczywać od pracy aż cztery dni bez przerwy.

• Źródło: gazetaprawna.pl/Kalendarz.Livecity.pl

Posłuchaj: 

TOK FM PREMIUM