Syndrom wypalenia zawodowego a L4. Czy można wziąć zwolnienie lekarskie na tę przypadłość?

Wypalenie zawodowe, mimo że uciążliwe, nie jest uznawane za chorobę. Nie zostało więc wpisane w Międzynarodową Klasyfikację Chorób i Problemów Zdrowotnych WHO. Czy można zatem wziąć L- 4 na wypalenie zawodowe?
Zobacz wideo

Wypalenie zawodowe to najprościej rzecz ujmując, utrata chęci do wykonywania obowiązków służbowych. Stan, o którym piszemy jest bardzo uciążliwy zarówno dla dotkniętej nim osoby jak i jej otoczenia. Nie tylko dlatego, że spada efektywność, ale przede wszystkim przez to, że stan psychiczny pracownika odbiera mu radość i entuzjazm do pracy. A biorąc pod uwagę dzienną ilość godzin spędzanych na zawodowej aktywności, problemu tego z pewnością nie można nazwać błahym. Jak w takim razie pomóc cierpiącej na wypalenie zawodowe osobie? Pierwszym skojarzeniem jest czasowe zwolnienie od obowiązku  wykonywania pracy. Jak się jednak okazuje, lekarz nie może wypisać zwolnienia z powodu wypalenia zawodowego, bo taka jednostka chorobowa nie istnieje. 

Według WHO wypalenie zawodowe ma miejsce wówczas, gdy zachodzą następujące symptomy:

 • uczucie braku energii i wyczerpania,
 • znudzenie wykonywanymi czynnościami,
 • chroniczne przemęczenie związane z nadmiernym stresem w miejscu pracy,
 • zwiększony dystans psychiczny w stosunku do własnej pracy,
 • poczucie negatywizmu związanego z pracę,
 • poczucie braku skuteczności i braku osiągnięć.

Objawy fizyczne syndromu wypalenia zawodowego

Natomiast do objawów fizycznych wypalenia należą:

 • bóle głowy,
 • bezsenność,
 • bóle mięśni w wyniku stałego napięcia,
 • rozdrażnienie, 
 • wzmożona agresja lub apatia,
 • niskie poczucie własnej wartości.

Mimo że na tzw. wypalenie zawodowe skarży się coraz więcej osób, to wciąż nie jest ono zakwalifikowane przez WHO jako choroba. Według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych prowadzonej przez Światową Organizację Zdrowia wypalenie zawodowe jest syndromem a nie jednostką chorobową.

Czy można wziąć L4 na wypalenie zawodowe?

Ponieważ wypalenie zawodowe jest uznane za syndrom, a nie chorobę, to L4 na wypalenie zawodowe mogłoby być zakwestionowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i w związku z tym lekarze, póki co, nie mogą stwierdzać niezdolności do pracy z powodu wypalenia.

Jednak, mimo że lekarz nie wystawi zwolnienia pracownikowi wyczerpanemu zawodowo, to może usprawiedliwić nieobecność w pracy i zalecić odpoczynek oraz zmianę trybu życia.

Inną metodą, aby poradzić sobie z wypaleniem zawodowym może być dłuższy urlop. Ważne jednak, aby podczas takiego urlopu czy zwolnienia, nie zajmować się pracą, a raczej całkowicie zmienić codzienne aktywności i wypełnić dni relaksem oraz zadaniami, które sprawiają przyjemność.

Specjaliści radzą, żeby wrócić do pracy, dopiero gdy zacznie się wykazywać z powrotem zainteresowanie swoim codziennym życiem i pracą.

Co robić, żeby nie narazić się na wypalenie zawodowe?

Jednocześnie lekarze zalecają codzienną dbałość o higienę życia zawodowego, walkę ze stresem, ale też świadome eliminowanie sytuacji stresogennych. 

Poza tym zalecane jest niepracowanie po godzinach, odpoczywanie po pracy, spędzanie czasu wolnego z bliskimi, wysypianie się i zdrowe odżywianie.

Wypalenie zawodowe a L4 - aktualne przepisy - podsumowanie

Podsumowując, wypalenie zawodowe w rozumieniu Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD) od 1 stycznia 2022 r. zakwalifikowano jako syndrom zawodowy o symbolu QD85. Oznacza to, że jest czynnikiem mogącym wpłynąć na stan zdrowia również psychicznego, jednak w myśl obowiązujących przepisów, wciąż nie jest jednostką chorobową.

W związku z tym wypalenie zawodowe nie może być przyczyną wystawienia zwolnienia lekarskiego, gdyż takie zwolnienie mogłoby zostać uznane za niezgodne z przepisami (obowiązującą ustawą z 25 czerwca 1999 r.) i zakwestionowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Źródło: e-prawopracy.pl/ Rzeczpospolita 

Posłuchaj: 

TOK FM PREMIUM