Nowy sposób oszustów. Policja ostrzega: Oszuści wykorzystują metodę spoofingu

Policja ostrzega przed osobami podszywającymi się pod Prokuratora Rejonowego Warszawa-Śródmieście. Oszuści dzwonią z telefonu numeru prokuratury i polecają wypłacenie jakiejś sumy pieniędzy oraz dostarczenie jej w wyznaczone miejsce.
Zobacz wideo

- Policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego komendy w Starych Babicach prowadzą czynności w sprawie podszycia się pod Prokuratora Rejonowego Warszawa-Śródmieście - poinformowała w piątek podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja z Komendy Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego.

Dodała, że do pokrzywdzonych telefonują osoby, zdarza się, że mają wschodni akcent i podają się za pracowników Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście, bądź za samego prokuratora rejonowego Warszawa-Śródmieście. Następnie polecają wypłacenie jakiejś sumy pieniędzy oraz dostarczenie jej w wyznaczone miejsce.

Policjantka zaznaczyła, że oszuści wykorzystują metodę spoofingu, czyli podszywają się pod innego użytkownika sieci, telefonując do pokrzywdzonych z numeru telefonu Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście (22) 440 66 00.

Zdarzają się też przypadki, że oszuści w swoich historiach podają się również za Prokuratora Okręgowego w Warszawie, bądź prokuratorów z innych Prokuratur Rejonowych z terenu m.st. Warszawy.

- Policjanci apelują o zachowanie ostrożności, gdy zatelefonuje ktoś, kto podaje się nie tylko za prokuratora, ale i za policjanta, czy nawet członka rodziny i poprosi o pieniądze. Nie podejmujmy żadnych pochopnych decyzji. To może być oszust. Pamiętajmy, że prokuratorzy, czy funkcjonariusze policji nigdy nie informują o prowadzonych sprawach telefonicznie. Nigdy również nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie, pozostawieniu ich w jakimś miejscu, a także wpłacaniu pieniędzy na nieznane konta - podkreśliła podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM