17-latek nakleił na kanapkę promocyjną naklejkę. Grozi mu więzienie, bo "naraził sklep na stratę 5,49 zł"

Nawet osiem lat więzienia może grozić 17-latkowi, który w jednym z mieleckich sklepów nakleił na kanapkę z bagietki naklejkę "- 50 proc." zapłacił za nią o ponad 5 zł mniej, niż powinien. Policja przypomina, że przy przestępstwie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wartość przedmiotu nie ma znaczenia.
Zobacz wideo

Jak poinformowała w środę p.o. oficera prasowego mieleckiej policji mł. asp. Bernadetta Krawczyk, do oszustwa doszło w poniedziałek, w jednym ze sklepów w Mielcu. Ajent sklepu zadzwonił na policję i poprosił o jej interwencję, bo jeden z klientów nakleił metkę "- 50 proc." na produkt, który nie podlegał przecenie.

- 17-letni mieszkaniec gminy Mielec podczas zakupów nakleił na kanapkę z bagietką o wartości 10.99 zł, naklejkę "- 50 proc.", tym samym narażając sklep na stratę 5,49 zł. Po zakupie klient opuścił sklep, jednak szybko został ujęty przez sprzedawcę i poproszony o uregulowanie różnicy w cenie, czego nie chciał uczynić – relacjonowała mł. asp. Bernadetta Krawczyk.

Dodała, że gdy młodzieniec próbował uciec, między mężczyznami wywiązała się szarpanina.

Przybyli na miejsce policjanci zatrzymali 17-latka i zawieźli na komendę. Podczas przesłuchania młody mężczyzna przyznał się do zarzucanego mu czynu.

- Usłyszał zarzut doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Za takie oszustwo może grozić do 8 lat więzienia. W tym wypadku obyło się bez policyjnego aresztu i po sporządzeniu dokumentacji mężczyzna opuścił komendę – dodała funkcjonariuszka.

Policja ostrzega, że zachowanie polegające na zmianie metki na produkcie, w celu zakupienia go po cenie tańszej, niż rzeczywiście kosztuje, zakwalifikowane jest przez polskie prawo jako przestępstwo.

- Kodeks karny za doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przewiduje karę do 8 lat więzienia. Co ważne, dla zaistnienia tego przestępstwa, wartość przedmiotu nie ma znaczenia – przypomina policja.

TOK FM PREMIUM