Nie żyje Barbara Borys-Damięcka. Senator miała 85 lat

Dziś odeszła senator Barbara Borys-Damięcka, reżyser teatralna i telewizyjna, od 2007 senator RP - poinformował w piątek po południu szef klubu KO Borys Budka.

"Dziś odeszła od nas Barbara Borys-Damięcka, reżyser teatralna i telewizyjna, od 2007 roku senator RP. Postać nietuzinkowa, oddana kulturze i drugiemu człowiekowi. Cześć Jej Pamięci" - napisał na Twitterze Borys Budka.

Również Teatr Syrena pożegnał Barbarę Borys-Damięcką, swoją długoletnią dyrektor. "W Syrenie wyreżyserowała wiele przedstawień (m.in. 'Balladę Czerniakowską, czyli Boso, ale w ostrogach' i 'Królową Śniegu', jeden z najpopularniejszych spektakli dla dzieci w dziejach sceny przy Litewskiej), za jej dyrekcji teatr został przebudowany i uzyskał dzisiejszy wygląd, był też w tym czasie jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych przez widzów teatrów w Warszawie" - przypomniano we wpisie.

Podkreślono, że "Barbara Borys-Damięcka do samego końca pozostawała Wielką Przyjaciółką Syreny, regularnie wspierając nasz Zespół na premierach i zawsze służąc nam radą i dobrym słowem".

Barbara Borys-Damięcka była senatorką z ramienia Platformy Obywatelskiej od 2007 roku. W bieżącej, X kadencji, jako najstarsza członkini Senatu była marszałkiem seniorem. W 2007 roku uzyskała najlepszy wynik w całej Polsce - ponad 600 tys. głosów

Została oznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1987), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998) oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2007). W 2002 r. "za osiągnięcia jako realizator i reżyser teatrów i widowisk telewizyjnych" wręczono jej statuetkę "Gwiazda Telewizji Polskiej". W 2006 r. otrzymała specjalną nagrodę "Feliks Warszawski". Miała 85 lat.

TOK FM PREMIUM