Paszporty Polityki: "Rewers" vs. "Wojna polsko-ruska"

Tygodnik "polityka" ogłosił pierwsze nominacje do "Paszportów". W kategorii film zetrą się dwa hity festiwali filmowych w Polsce - "Rewers" oraz "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną".

Marcin Koszałka (autor zdjęć) oraz Borys Lankosz (reżyser) zawalczą o nagrody za film "Rewers". Koszałka za zdjęcia do "Rewersu" dostał już nagrodę na tegorocznym festiwalu w Gdyni. To nie tylko operator, ale i reżyser i scenarzysta. Rozgłos przyniósł mu debiutancki kontrowersyjny film "Takiego pięknego syna urodziłam". Potem zrealizował 10 filmów, w tym kontrowersyjne "Istnienie", w którym główną role odgrywa nieuleczalne chory aktor Jerzy Nowak.

Borys Lankosz "Rewersem" debiutuje w fabule. Wcześniej tworzył filmy dokumentalne i krótkometrażowe. "Rewers" zdobył w tym roku aż sześć nagród na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym tę najważniejszą - Złote Lwy.

Zetrze się z nim film Xawerego Żuławskiego "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" na podstawie powieści Doroty Masłowskiej. "Wojna" również była obsypana nagrodami na festiwalu w Gdyni (4 statuetki, w tym Srebrne Lwy).

Debiutem fabularnym Żuławskiego był "Chaos" (2006 r.), za który również uzyskał nominację do Paszportu "Polityki".

Rok temu nagroda w kategorii film przypadła Małgorzacie Szumowskiej. Za tydzień zostaną ogłoszone nominacje w dziedzinie "Sztuki Wizualne".

Nagroda przyznawana jest od 1993 roku "dla artystów oryginalnych, poszukujących, przekraczających granice sztuki i granice geograficzne".

Który film bardziej Ci się podobał?

DOSTĘP PREMIUM