"Hiena roku 2009" przyznana za wywiad, którego nie było

Tytuł "Hiena roku 2009" dostał Wojciech Cieśla za "niezwykłe zdolności bajkopisarskie w dziennikarstwie". "Dziennik" wydrukował jego wywiad z Jackiem Chwedorukiem z Rothschild Polska, z którym dziennikarz w ogóle nie rozmawiał. - To SDP należy się tytuł Hieny Roku - komentuje Michał Kobosko, redaktor naczelny "Dziennika Gazety Prawnej".

Nagrodę "Hiena roku 2009" przyznaje corocznie Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. "Wyróżnienie" przyznawane jest dziennikarzowi, który "wyróżnił się szczególną nierzetelnością i lekceważeniem zasad etyki dziennikarskiej". Tegorocznym "laureatem" został Wojciech Cieśla, który wykazał się "niezwykłymi zdolnościami bajkopisarskimi w dziennikarstwie"

Co "napisał" Cieśla

"Dziennik" z 1 czerwca, opublikował kolejny tekst na temat wielomilionowych pożyczek, jakich rzekomo udzielają Januszowi Palikotowi spółki zarejestrowane w rajach podatkowych. W tym samym numerze znajdował się wywiad Wojciecha Cieśli z Jackiem Chwedorukiem, prezesem banku Rothschild Polska.

Problem jednak w tym, że taka rozmowa Chwedoruka z dziennikarzem w ogóle się nie odbyła. - Informuję, że wszelkie moje wypowiedzi umieszczone w tym tekście są całkowicie zmyślone, a żaden wywiad ze mną na ten temat nie miał miejsca. Jestem oburzony, że gazeta "Dziennik" i jej dziennikarz wykorzystały mój wizerunek publikując nie istniejące wypowiedzi - napisał w krótkim oświadczeniu Chwedoruk.

Wojciech Cieśla wytłumaczył się potem z pomyłki.

Cieśla: Wyjaśniamy błąd w redakcji

Protest "Dziennika Gazety Prawnej"

- Przyznanie antynagrody dziennikarskiej Wojtkowi Cieśli to kolejny fakt tłumaczący, dlaczego Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich konsekwentnie traci autorytet i znaczenie. Dziś uważamy, że to SDP należy się tytuł Hieny Roku. Popełnił błąd w sztuce. Ale za błąd przeprosił, a przeprosiny zostały przyjęte. Sprawa została zamknięta - napisali w oświadczeniu Michał Kobosko redaktor naczelny "Dziennika Gazety Prawnej" oraz jego zastępca Cezary Bielakowski. Cieśla pracuje w ich gazecie.

W geście solidarności Michał Majewski i Paweł Reszka zrezygnowali z głównej nagrody Wolności Słowa SDP, której byli laureatami w 2001 roku.

DOSTĘP PREMIUM