Sondaż GFK Polonia: Waltz, potem Borowski w wyścigu po prezydenturę Warszawy

Gdyby wybory samorządowe odbyły się dziś, w drugiej turze spotkaliby się Hanna Gronkiewicz-Waltz i... Marek Borowski. Tak wynika z sondażu GFK Polonia przeprowadzonego na zlecenie TVN Warszawa. Przewagę ma obecna prezydent stolicy - chce na nią głosować 39 procent respondentów.

Wybory samorządowe dopiero za 10 miesięcy, ale wyścig o fotel prezydenta Warszawy powoli już się rozpoczyna. Gdyby wybory odbyły się dziś - w drugiej turze spotkaliby się Hanna Gronkiewicz-Waltz i Marek Borowski. Na Gronkiewicz-Waltz zagłosowało by dziś 39 procent respondentów.

Duże poparcie dla kandydata Socjaldemokracji Polskiej to największe zaskoczenia, - Badanie pokazuje jeszcze jedną rzecz, że na razie nie ma konkurenta dla Hanny Gronkiewicz-Waltz - ocenia Anna Materska-Sosnowska politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Jest to duże poparcie warszawiaków - ocenia swój wynik prezydent. Nie chce jednak komentować z kim wolałaby spotkać się w drugiej turze. Na pewno zadowolony z wyniku może być kandydat socjaldemokratów, który uzyskał by dziś 16 procent. - Cieszę się, że warszawiacy o mnie jeszcze pamiętają - mówi Marek Borowski, kandydat Socjaldemokracji Polskiej. Zdziwieni są też eksperci. - Jednak może zawalczyć o prezydenturę Warszawy przy sprzyjającym układzie planet - ocenia żartobliwie Eryk Mistewicz specjalista ds. marketingu politycznego. Marek Borowski nie tylko liczy na szczęście, ale także na poparcie całej centrolewicy, z Sojuszem Lewicy Demokratycznej włącznie. - Ten sondaż pokazuje, że jeden kandydat centrolewicy miałby szanse na wejście do drugiej tury - mówi.

DOSTĘP PREMIUM