Internet sposobem na zatkane sądy? Dziś rusza pierwszy e-sąd w Polsce

Dziś zacznie w Lublinie działać pierwszy w Polsce sąd internetowy. Będzie on rozpatrywał najprostsze sprawy cywilne z całego kraju, tak zwane postępowania upominawcze.

E-sąd będzie się zajmował sprawami z zakresu postępowania gospodarczego, czyli wydawaniem nakazów zapłaty, wynikających na przykład z niezapłaconych rachunków. Od podmiotów gospodarczych będzie wymagany podpis elektroniczny, zwykli obywatele muszą się zalogować i podać swoje dane.

Szacuje się, że w pierwszym roku działalności trafi do e-sądu około 400 tysięcy spraw. Każda ma zostać rozpatrzona w ciągu kilku dni od wpłynięcia. Dzięki temu sąd internetowy ma być szybszy i tańszy od zwykłego sądu. Przyniesie to oszczędności rzędu 15 milionów złotych.

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski uważa, że wprowadzenie sądów internetowych usprawni działanie wymiaru sprawiedliwości, gdyż odciąży tradycyjne sądy.

Formalnie sąd internetowy będzie XVI wydziałem Sądu Rejonowego w Lublinie. Serwery e-sądu mogą pomieścić bardzo duże ilości danych. Według zapewnień przedstawicieli lubelskiego Sądu są one dobrze zabezpieczone przed hakerami.

E-sądy działają już w Niemczech, Wielkiej Brytanii i w Czechach.

DOSTĘP PREMIUM