Wróciła zima: drogi przejezdne, ulice już nie

Znów śnieży w całym kraju. Opóźnione są pociągi z Warszawy, jednak jeśli chodzi o drogi to, przynajmniej według zapewnień Generalnej Dyrekcji, mimo trudnych warunków, wszystkie są przejezdne. Większa liczba samochodów na ulicach miast doprowadziła jednak do ogromnych korków.

- Wysłaliśmy 170 solarek - cytuje TVN Warszawa Zarząd Oczyszczania Miasta, jednak mimo tego nieprzerwanie padający śnieg zablokował miasto. - Wszystko stoi - to hasło powtarzające się w informacjach, które dostajemy ze stolicy.

Według zapewnień Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wszystkie drogi w kraju są przejezdne. Ten optymizm z pewnością nie dotyczy jednak dużych miast.

Sytuacja nie ulegnie poprawie w najbliższych godzinach, bo - jak donoszą meteorolodzy - w wielu miejscach w kraju sypać będzie jeszcze cały wieczór i noc.

Gęste opady śniegu spowodowały utrudnienia głównie w tych województwach: śląskim, opolskim i małopolskim, oraz części dolnośląskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i łódzkiego.

W pozostałej części kraju na drogach nie powinno być ani błota, ani śniegu.

W całym kraju pracuje około 450 pojazdów odśnieżających i walczących z gołoledzią.

Mazowsze: podniósł się stan rzek

Na Mazowszu stany alarmowe przekroczone zostały we Frankopolu nad Bugiem i w Zaliwiu nad Liwcem. W miejscowości Bużyska podtopione zostały drogi lokalne i krajowe, a z pomocą mieszkańcom wyruszyło wojsko. Zjawiła się amfibia, którą armia dostarcza mieszkańcom odciętej od świata wsi żywność i inne towary. Przygotowany został też plan ewakuacyjny.

W większej części województwa mazowieckiego sytuacja jest stabilna, jednak eksperci bacznie przyglądają się wysokości wód na Wiśle w Płocku, gdzie sięgają one stanów alarmowych.

Pociągi ze stolicy ze sporym opóźnieniem

Pożar lokomotywy spowodował na warszawskim Grochowie przerwanie trakcji. Z tego powodu pociągi ze stolicy do Krakowa, Wrocławia i Szczecina są opóźnione o - według zapewnień PKP - maksymalnie godzinę.

Wieczorem - jak zapewnił rzecznik Intercity - awaria zostanie usunięta i pociągi będą kursować zgodnie z rozkładem.

Lotniska działają z przeszkodami

Wszystkie lotniska w kraju działają, chociaż na większości z nich wiele samolotów ma opóźnienia. Z dużym opóźnieniem dolatują do nas zwłaszcza samoloty z Wielkiej Brytanii, podobnie sytuacja wygląda z odlotami. Wynika to z trudnej sytuacji na angielskich lotniskach, głównie Heathrow i Luton. Wczoraj pisaliśmy o Polakach, którzy z powodu zimy utknęli na lotnisku w Liverpoolu .

Loty do i z innych europejskich miast są zgodnie z harmonogramem lub mają tylko niewielkie opóźnienia.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM