Łódź: Okupacja budynku rady miejskiej. Studenci walczą o Centrum Camerimage

- Jest to strajk bezterminowy. Będzie trwać dopóki nie uzyskamy odpowiedzi - mówi w rozmowie z portalem Gazeta.pl jedna ze studentek protestujących w budynku łódzkiej rady miejskiej. W budynku pozostaje około 150 osób, w tym organizator festiwalu Camerimage Marek Żydowicz. Protestujący walczą o to, by radni nie opóźniali budowy Centrum Camerimage w Łodzi.

Zdjęcia z protestu>>

- Cały budynek rady miejskiej jest zajęty - mówi studentka łódzkiej Filmówki Karina Forjasz. - Jest to strajk bezterminowy - dodaje.

Na miejscu jest około 150 osób w tym studenci łódzkich uczelni. Na szybko zorganizowano komitet strajkowy. Na miejscu są karimaty, śpiwory, woda i jedzenie. Studenci na pewno nie opuszczą budynku do rana. Co będzie jutro? - To zależy od reakcji władz - mówią. Protest ma trwać tak długo, aż uda się osiągnąć porozumienie. - Nie zmarnujemy tego czasu - przekonuje Marek Żydowicz. Na miejscu zamierza organizować m.in. spotkania z naukowcami, debaty o filmie i Łodzi.

Około 21.00 odbyła się konferencja prasowa. Protestujący zapowiedzieli, że liczą na spotkanie z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim. Przygotowali także pisma do Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego i premiera Donalda Tuska.

"Wesprzyjmy rozwój Łodzi"

Jak relacjonują studenci, przyszedł do nich jeden z przedstawicieli młodzieżówki PO. Zarzucał, że są manipulowani przez Jerzego Kropiwnickiego. Mężczyzna został wyprowadzony. Protestujący zapewniają, że chodzi im jedynie o budowę centrum i o to, by inicjatywa nie została zaprzepaszczona.

Studenci zachęcają w sieci do wsparcia ich protestu. "Wesprzyjmy rozwój Łodzi i polskiej kultury , pokażmy, że wybieramy wspólne dobro ponad interes polityczny. PS: Zabierz dowód, śpiwór, wejście od strony Pl. Komuny" - brzmi komunikat umieszczony na stronie "Strajk w obronie Camerimage Center" na Facebooku>> Można tam tez zobaczyć najnowsze zdjęcia z protestu. Inicjatywę szybkiej budowy Centrum poprali też w komunikacie profesorowie z Uniwersyteu Łódzkiego. "Z dużym zaniepokojeniem obserwujemy spór wokół programu Camerimage Łódź Center. Inicjatywa ta zasługuje na poparcie, gdyż ma na celu zmianę oblicza naszego Miasta... " - czytamy>>

Tak ma wyglądać Camerimage Łódź Center - zobacz>>

Protest rozpoczął się po burzliwej sesji rady miejskiej. Co się działo?

O co chodzi w sporze?

Rano rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie łódzkiej rady miejskiej poświęcone inwestycji Centrum Camerimage.

Na wcześniejszej sesji głosami radnych PO i Lewicy zdecydowano, że Centrum powstanie wtedy, gdy będzie możliwość dofinansowania go kwotą 250 mln zł z unijnych pieniędzy (budowa centrum ma kosztować dwa około 500 milionów). Jednak prezydent Kropiwnicki i szef festiwalu Plus Camerimage Marek Żydowicz chcą rozpoczęcia inwestycji bez czekania na pieniądze, jakimi - być może - wspomoże ją ministerstwo. Argumentują, że nie trzeba czekać na ogłoszenie konkursu, bo o pieniądze można ubiegać się cały czas. Tylko trzeba mieć gotową dokumentację.

Burzliwa sesja

Co się działo podczas sesji? - czytaj dokładną relację>>

Jak wyglądały dzisiejsze obrady? Przemawiał Marek Żydowicz. - Chcecie mnie wygnać z tego miasta? Nie uda się! Jesteście śmieszni! - mówił. - Nie ma gwarancji, że Specjalna Strefa Sztuki Andrzeja Walczaka dostanie pieniądze. A jak nie przygotujemy drugiego projektu - dotyczącego Camerimage Łódź Center może się okazać, że nie dostaniemy nic. I zapewniam, że zabiorę wtedy wszystko z tego miasta. Łącznie z Davidem Lynchem.

- Będę tu stał i tak długo przemawiał, dopóki będę miał pomysł co mówić. Będę tu nocował i pisał petycje do waszych partyjnych przełożonych i autorytetów, których będziecie musieli posłuchać - dodał.

Żydowicz zarzucił radnemu Mateuszowi Walaskowi (PO) cynizm i porównał go do sekretarza PZPR. Wyłączono mu mikrofon.

osoby popierające inicjatywę Żydowicza zapowiedziały protest.

Niespodziewanie poparł ich radny Witold Skrzydlewski. - Nie można strajkować z pustym brzuchem - powiedział i dał 1000 zł na kolację dla strajkujących.

DOSTĘP PREMIUM