Chorzy na raka będą leczeni po staremu. Rozporządzenie cofnięte

Chorzy na raka leczeni niektórymi rodzajami chemioterapii, a którym NFZ ograniczył dostęp do zabiegów, będą mogli leczyć się jak do tej pory - podaje Radio ZET. Zasady obowiązujące w zeszłym roku zostaną przywrócone najpóźniej w piątek.

Wczorajsze "Fakty" TVN podały, że urzędnicy Narodowego Funduszu Zdrowia zdecydowali, że chorzy na raka, leczeni dotąd najnowocześniejszymi lekami w ramach tzw. chemioterapii niestandardowej, od tego roku będą przyjmowani tylko w jednym szpitalu w każdym województwie. Nowe rozporządzenie wywołało oburzenie pacjentów, bowiem oznaczało, że niektórzy chorzy zostali pozbawieni możliwości leczenia z dnia na dzień.

Po materiale w TVN, minister zdrowia zareagowała błyskawicznie. - Zasady obowiązujące w zeszłym roku zostaną przywrócone jak najszybciej - powiedział Radiu ZET urzędnik ministerstwa zdrowia.

Minister zdrowia Ewa Kopacz jeszcze wczoraj telefonicznie wydała szefowi NFZ-tu polecenie cofnięcia kontrowersyjnego zarządzenia. W czwartek - jak nieoficjalnie w ministerstwie dowiaduje się Radio ZET - kilka osób, w tym szef NFZ, będzie się tłumaczyło z tej decyzji.

Wstrzymane zabiegi mają zostać wznowione jak najszybciej, czyli w czwartek albo w piątek.

DOSTĘP PREMIUM