Stan wojenny był ćwiczony? 8 lat wcześniej prowadzono gry wojenne
Scenariusz zakładał uderzenie w Polskę co najmniej 34 głowic nuklearnych. MSW ćwiczyło internowanie "niebezpiecznego elementu", odcinanie łączności, kontrolę rozmów, oraz niszczenie kompromitujących materiałów bezpieki. Tak - według tvp.info - wyglądały ćwiczenia Kraj-73 przeprowadzone w 1973 roku.
Według dokumentów, na które powołuje się portal, SB przećwiczyło wtedy dokładnie metody, które w niemal identyczny sposób zastosowano po 13 grudnia 1981 roku. - Zakwalifikowano do internowania 8700 osób, z czego 4870 zgłoszonych przez SB, 3815 zgłoszonych przez MO, 8300 obywateli polskich, 400 obywateli obcych krajów, 8200 mężczyzn, 500 kobiet. W porozumieniu z Centralnym Zarządem Zakładów Karnych wytypowano 49 zakładów karnych na internowanie - napisano w notatce z 6 kwietnia 1973, opatrzonej adnotacją "tajne spec. znaczenia".
Jest to wyjątkowo ciekawe, bowiem podczas stanu wojennego internowano około 10 tysięcy osób, które trafiły właśnie do opisanych w dokumencie 49 zakładów karnych.
- Nie można wykluczyć, że przygotowując stan wojenny jego autorzy korzystali z doświadczenia uzyskanych wcześniej. Niestety, bardzo wiele dokumentów dotyczących stanu wojennego bezpowrotnie przepadło. Nie ulega wątpliwości, że używano np. wersji dekretu o wprowadzaniu stanu wojennego z 1979 r. - cytuje portal prokuratora Piotra Piątka, naczelnika krakowskiego pionu śledczego IPN, autora aktu oskarżenia w sprawie stanu wojennego.
Zdaniem prokuratora Piątka w dekrecie z 1979 r. przewidziano możliwość internowania obcokrajowców, obywateli polskich kolaborujących z cudzoziemcami oraz stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego kraju. Dokładnie takie zasady przećwiczono w 1973 r., a wprowadzono w życie w 1981 r.
DOSTĘP PREMIUM
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- Katowice. Wybuch gazu w kamienicy. Odnaleziono ciało drugiej z poszukiwanych kobiet
- Jerzy Skolimowski o nominacji do Oscara dla "IO": Cieszę się, ale jestem na przegranej pozycji
- Hospicjum to szansa
- Szkoła bez religii? "Wody w usta nabierać nie będziemy. Koniec z finansowaniem Kościoła z publicznych pieniędzy"
- Hołownia zrobi porządek? "Ktoś w tym kraju musi przeprowadzić rozdział Kościoła od państwa"
- "Bal na Titanicu". 700 tys. dla telewizji Rydzyka, 15 mln na nagrody dla kierownictwa resortu finansów
- Wtargnął do auta, odgryzł kobiecie kawałek ucha i uciekł jej samochodem
- 65-latek z Lublina chciał zarobić na kryptowalutach - stracił prawie 160 tys. zł
- Ukradli figury z plenerowej szachownicy. "Każdy chciał mieć takiego konia w pokoju"