Zima zła: opóźnienia pociągów, brak prądu, korki

Zima nie odpuszcza. Tysiące ludzi nie mają prądu, kierowcy mają problem, żeby wyjechać z zasypanych dróg osiedlowych. Kłopoty ma też PKP, np. pociąg jadący z Krakowa do Kołobrzegu, zwany potocznie "Rzeźnikiem", spóźnia się już ponad dziewięć godzin. Meteorolodzy nie dają nadziei - zima nie odpuści.

Warszawa: Odśnieżanie samochodów i zaspy na chodnikach

 

Bardzo trudna sytuacja na drogach. Nocą na obszarze całego kraju pracował - i nadal pracuje - wszelki dostępny sprzęt odśnieżający i przeciwgołoledziowy.

W środkowej Polsce czarną nawierzchnię udało się utrzymać na całej autostradzie A2 - poinformowała Eleonora Dutkiewicz z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Czarna jest "szóstka", "siódemka", Elbląg-Olsztyn i Elbląg-Lidzbark oraz pojedyncze odcinki innych dróg o znaczeniu krajowym.

Tir na moście w Wyszogrodzie. Utrudnienia

Na drodze krajowej nr 50 Płońsk-Sochaczew przed mostem na Wiśle w Wyszogrodzie (Mazowieckie) tir, który wywrócił się na śliskiej nawierzchni jezdni, blokuje wjazd na przeprawę - poinformowała Anna Lewandowska z płockiej policji. Z powodu dużej warstwy śniegu i oblodzenia jezdni stawianie tira na koła może okazać się wyjątkowo trudne. W związku z tym droga i wjazd na most w Wyszogrodzie mogą być zablokowane nawet przez kilka godzin.

Lepiej jeździ się na południu. Drogi krajowe są w większości czarne w województwach: podkarpackim, małopolskim, częściowo śląskim, opolskim, lubelskim i podlaskim. Na północy kraju nadal pada śnieg, miejscami intensywnie.

Wypadki, wypadki

Na drodze krajowej nr 86 - łączącej Katowice z drogą numer jeden - tuż za Sarnowem, na nitce prowadzącej w kierunku Warszawy, zderzyły się 3 TIR-y, blokując drogę. W wypadku ranna została jedna osoba. Ruch odbywa się przez stację paliw.

Nie ma prądu, zimno

Atak zimy pozbawił prądu ponad 110 tys. tysięcy rodzin - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Najgorzej jest w województwach opolskim, świętokrzyskim, małopolskim i śląskim. Na Alert24 dostaliśmy informację, że prądu nie ma też w Warszawie - Gocławek, Kaweczyn oraz Marysin bez prądu. W wielu domach brak ogrzewania elektrycznego. Wiesz więcej? Poinformuj Alert24

Kolejna ofiara mrozów

44-letni mężczyzna zmarł z wychłodzenia w Wierzbowie w gminie Iłowo-Osada. Mężczyzna nie wrócił na noc do domu, ciało zostało rano odnalezione na polu niedaleko domu - poinformowała warmińsko-mazurska policja.

PKP z opóźnieniami

Trudne warunki panują na kolei, szczególnie w rejonie Krakowa, Częstochowy i Kielc. Marznące opady deszczu powodują oblodzenia trakcji elektrycznych, co zmusza Polskie Koleje Państwowe do korzystania z lokomotyw spalinowych. Na głównej magistrali Kraków-Warszawa opóźnienia pociągów sięgają kilku godzin. Już teraz pociąg relacji Kraków-Kołobrzeg, zwany popularnie "Rzeźnikiem", ma ponad dziewięć godzin opóźnienia . Miał być w Gdańsku o 7.38 rano, a będzie o... 16.

Paraliż PKP na Śląsku>>CZYTAJ

Jest lepiej? Tylko trochę

Jerzy Krystkiewicz z Centrum powiedział, że sytuacja powoli się poprawia, a służby energetyczne na bieżąco przywracają dostawy prądu.

Pomimo intensywnych opadów śniegu wszystkie autostrady i drogi krajowe zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad są przejezdne. Na wielu trasach występują utrudnienia, jest ślisko i zalega błoto pośniegowe. Pracują piaskarki i solarki. Masz zdjęcia? Wyślij je na Alert24

Piesi narzekają na zaspy śniegu, które zalegają na chodnikach.

Samoloty z poślizgiem

Z trudnościami musieli liczyć się także podróżujący samolotami. Z powodu oblodzenia maszyn i pasa startowego loty z Pyrzowic odbywały z ponad godzinnym opóźnieniem. Na szczęście wszystkie poranne samoloty odleciały już o czasie.

Na zimę muszą uważać kierowcy. W wielu miejscach na ulicach leży śnieg. Droga wojewódzka nr 793 między Złotym Potokiem a Żarkami jest zamknięta. Strażacy usuwają z niej gałęzie, połamane przez mróz i śnieg.

Zima trzyma

W najbliższym czasie pogoda raczej się nie poprawi. Synoptycy zapowiadają opady marznącego deszczu i śniegu. Od jutra nad Polskę ma nadejść fala mrozów.

Najbliższe dni: będzie zimno, nawet -15 w nocy

Zima zła: opóźnienia pociągów, brak prądu, korki [ZDJĘCIA ALERT24] Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM