Frank Gehry ws. Centrum Camerimage: Jeśli mnie nie chcą, odejdę

- Jeśli mnie nie chcą, odejdę i nigdy więcej nie będę im zawracał głowy - napisał Frank Gehry, światowej sławy architekt, który zaprojektował Camerimage Łódź Center. Odniósł się w ten sposób do sporu łódzkich radnych z szefem Camerimage Markiem Żydowiczem i potężną grupą łodzian, którzy chcą jak najszybszego rozpoczęcia inwestycji. Już wiadomo, że o porozumienie będzie trudno. Dzisiejsze spotkanie z ministrem kultury zakończyło się bez przełomu.

Frank Gehry dla Łodzi - zdjęcia projektu>>

- Z Łodzią łączą mnie koneksje rodzinne i dlatego mam też emocjonalny stosunek do tego miejsca. Zraża mnie natomiast, że ludzie poddają w wątpliwość moje zasady i intencje. Jeśli mnie nie chcą, odejdę i nigdy więcej nie będę im zawracał głowy. Bardzo ciężko pracuje nad moimi projektami, ale nie chcę się wysilać dla tych, którzy, jak widać, mnie nie chcą - napisał Gehry w mailu do Marka Żydowicza. Cały e-mail można przeczytać tutaj>>

Camerimage Łódź Center ma być pierwszym w Polsce budynkiem zaprojektowanym przez Franka Gehry'ego. Rezygnacja wybitnego architekta z udziału w projekcie byłaby ogromną porażką dla Łodzi. Tego m.in. obawiają się protestujący.

Porozumienie?

Najbliższe dwa dni mogą okazać się decydujące dla sprawy. Dziś w ministerstwie kultury spotykają się: szef resortu Bogdan Zdrojewski, przewodniczący Rady Miejskiej Łodzi Tomasz Kacprzak (PO) i przewodniczący komitetu strajkowego, szef festiwalu Plus Camerimage Marek Żydowicz. Z kolei jutro radni będą dyskutować o sprawie na kolejnej nadzwyczajnej sesji.

Protestujący wyszli z nową propozycją porozumienia. Na swojej stronie internetowej opublikowali propozycję poprawki do uchwały ws. Centrum. Czytaj tutaj>> . Uzależnia ona rozpoczęcie projektu od pozyskania środków z UE lub "pozyskania innych źródeł finansowania poza środkami budżetowymi". Czy radni wyrażą na to zgodę? Prawdopodobnie przekonamy się już jutro.

Strajk zawieszony

Tymczasem, aby umożliwić jutrzejsze obrady, protestujący zawiesili strajk okupacyjny. Do czasu zakończenia sesji.

Okupacja sali obrad Rady Miejskiej w Łodzi trwała od ubiegłej środy. Protestujący sprzeciwiali się opóźnianiu rozpoczęcia realizacji projektu Camerimage Łódź Center. Chcieli, by budowę rozpocząć bez warunków wstępnych. Radni natomiast chcą uprzedniej gwarancji pozyskania dodatkowych środków na realizację wartej 500 milionów zł inwestycji.

Zwolennicy szybkiej budowy Centrum swoje argumenty przedstawiają m.in. na nowo powstałej stronie Strajkokupacyjny.pl>>

DOSTĘP PREMIUM