Wyrok na Polsat utrzymany. Sąd odrzucił kasację

Sąd Najwyższy odrzucił kasację wyroku ws. pół miliona zł kary, jaką KRRiT nałożyła na telewizję Polsat. Stacja została ukarana za program, w którym z ust Kazimiery Szczuki padała kontrowersyjna wypowiedź na temat niepełnosprawnej Magdaleny Buczek. - Radio Maryja jest traktowane inaczej - twierdzi pełnomocnik Polsatu.

Sąd miał dziś zdecydować, czy parodiowanie występującej w radiu i telewizji i - w pewnych kręgach - popularnej postaci mieści się w granicach wolności słowa, czy też narusza chronioną prawem godność człowieka?

KRRiT nałożyła pół miliona zł kary na telewizję Polsat. Pełnomocnik Polsatu poinformował, że jego stacja wpłaciła już wyznaczoną kwotę pół miliona zł kary.

- Dlaczego wobec innych KRRiT ma zdolność przebaczania, a wobec innych nie ma? - pytał po ogłoszeniu wyroku mecenas Tadeusz Hellwig, pełnomocnik stacji.

Pełnomocnik Polsatu: Radio Maryja traktują inaczej

Zwrócił on w ten sposób uwagę na nierówne traktowanie Radia Maryja w porównaniu do innych mediów. Przypomniał, że na antenie stacji ojca Rydzyka często padały kontrowersyjne wypowiedzi, wobec których KRRiT nie wszczynała postępowania.

Szczuka parodiowała niepełnosprawną

26 lutego 2006 roku na antenie Polsatu krytyczka literatury i feministka Kazimiera Szczuka w programie "Kuba Wojewódzki" mówiła: "Jestem zafascynowana pewną postacią z Radia Maryja. Ja nie wiem, jak ona się nazywa To jest jakby taka stara dziewczynka, założycielka Dziecięcych Podwórkowych Kółek Różańcowych. I ona mówi takim taką specjalną ma melodię [głosu]". I dalej parodiowała ów głos, cytując: "Módlmy się, żeby łaski boże spłynęły na wszystkie dzieci z Dziecięcych Podwórkowych Kółek Różańcowych". Po programie wybuchła awantura. Okazało się, że chodzi o występującą regularnie w Radiu Maryja i Telewizji Trwam Magdalenę Buczek, osobę niepełnosprawną, chorą na łamliwość kości. Kazimiera Szczuka od razu oświadczyła, że o chorobie nie wiedziała, nie z tego się śmiała, i że przeprasza.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM